Младен Червеняков:
Въпреки купения и контролиран вот сме първи в Монтана
Направили сме изводи от предишното си управление, грешките ще бъдат избегнати, казва водачът на листата на КБ в Монтана
/ брой: 110
- Изпълнихте "спешната антикризисна мярка" в Монтана - изместихте ГЕРБ в 12 МИР. Доволен ли сте, г-н Червеняков?
- При тези резултати не можем да бъдем недоволни - имаме 5% повече от основния ни опонент ГЕРБ. Имаме увеличение с над 4500 гласа от последните парламентарни избори, докато ГЕРБ имат някъде с 13 000 спад. Резултатите ни удовлетворяват в основни линии. Трябва да преценим и огромното количество купен и контролиран вот на ГЕРБ. Когато подписвахме по моя инициатива споразумението за некупуване на гласове в Монтана, заявих, че ако в една от секциите имаме резултат по-висок от 30%, отколкото е средният за региона, ще се откажа от мандата. Във всички ромски секции наблюдаваме, особено в Лом, но и в Монтана, и в Берковица, резултати за ГЕРБ, които са пет пъти по-високи от нашите. Това не може да стане само в резултат на "добра работа" в тези общини. Очевидно е, че там мотивите са били съвсем различни и е действано по друг начин. Доволен съм, че въпреки купения и контролиран вот успяхме да бъдем първа политическа сила в 12 МИР.
- Дали достигнаха от допечатаните бюлетини във вашия регион, имате ли съмнения или доказателства?
- Нямам информация за такива бюлетини. Имам сигнали за груб натиск - включително извеждане на членове на секционните избирателни комисии извън населените места и нанасянето на груб побой с бухалки. Имаме случаи, в които се биха определени представители на групировките - кой да раздава парите в Лом. Тревожни са констатациите на наблюдателите от Европарламента, които след мониторинга си в ломските секции казаха, че при този начин на провеждане на изборите и при тази пасивност на полицията демокрацията може да се постави в опасност.
- За тези случаи алармирахте ли прокуратурата, която напоследък е единственото упование на българите?
- Информирали сме абсолютно всички - и областната дирекция на МВР, и прокуратурата - с точни имена на конкретни личности, които купуват гласове, за конкретни места, където се разпределят средства, но за съжаление нямаме информация за предприети действия. Единственият отговор беше, че са образувани преписки.
- Районната избирателна комисия в Монтана реагира ли на някои от сигналите ви, защото в деня на вота ГЕРБ засипаха РИК в страната с десетки жалби срещу опонентите си? По вашите имаше ли решения?
- ГЕРБ копираха нашите действия и след всяка наша жалба се получаваше аналогична от тяхна страна, което най-малкото беше абсурдно.
- Резултатите от изборите не доказаха ли в известна степен съмненията за "автовъстанието" от февруари?
- Тепърва ще анализираме на какво се дължаха тези процеси в страната, особено на определени места. За да се разбере кой участваше в тези процеси, с каква цел и кой стоеше зад тях. Може да се забележи известно финансиране на тази дейност и трябва да се отговори на въпроса кой и по какъв начин извърши именно това заплащане. Като цяло обаче протестите бяха плод на отчаянието, на обезверяването, на безизходицата на българите и неслучайно наред с тези протести бяхме свидетели на няколко самозапалвания. Горящите човешки факли станаха един от символите на управлението на ГЕРБ.
- Накъде след вота? Може ли да се смята, че ГЕРБ са отстранени от власт?
- Ако се слушат заявленията след изборите на политическите партии, които влязоха в парламента - да. ГЕРБ повече няма да управляват страната и това е главният и основният резултат от тези избори. Програмата минимум беше изпълнена и ГЕРБ повече няма да продължават с този популизъм, с тази корупция и наглост, с това погазване на демокрацията, които наблюдавахме през последните 4 години. Но тревожен е фактът, че нито една политическа формация не можа да се утвърди като алтернатива на това управление и да даде надежда и вяра на българите да гласуват за нея.
- Ако състави правителство, левицата ще успее ли да избегне грешките на предишното коалиционно управление - пропорционално разпределение на позиции и заседяване във властта при изчерпан идеен ресурс и цели?
- Не сме като индианците, които два пъти настъпват мотиката и тя ги удря по главата. Направили сме изводи от предишното си управление - ясно е, че подобни грешки ще бъдат избегнати. Неслучайно говорим не за коалиционно управление и разпределяне на властовите позиции, а за необходимостта от програмно управление на базата на ясни национални приоритети и цели, на основата на цялостен национален план за развитие на страната и обединение на политическите сили около него, в това число и на извънпарламентарни партии.