15 Септември 2025понеделник15:14 ч.

Външният министър с куп критики към организацията на изборите в чужбина

автор:Дума

visibility 624

От Външно министерство излязоха с редица критики около организацията на изборите зад граница. Лично служебният външен министър Светлан Стоев  излезе с куп критики към ЦИК и към това, че комисията не отразява неговите препоръки в дейността си.

"Този начин, по който се организират изборите – било то с бюлетини, било то с машини, не е цивилизованият начин за изборен процес зад граница. Най-често срещаният начин е гласуването по пощата", каза Стоев на брифинг в МВнР. Той си пожела „един ден да станем като естонците и да можем да гласуваме електронно“.

Стоев каза също, че трябва да се съобразяваме с препоръките на международните наблюдатели и да ги отразим в следващите промени в Изборния кодекс.

От думите му стана ясно, че много малко от нещата, които външно министерство е предложило на ЦИК, са взети под внимание. Въпреки че до изборите остават 5 дни, всеоще не ясен съставът на секционните комисии зад граница. Не са подготвени и хората, които ще поддържат машините в чужбина. До момента те не са преминали подготовка и няма методически указания. Трябва да се изясни и как ще отчита гласуването в секциите, в които вотът ще е с машини.

Стоев съобщи, че вече са доставени всички 421 машини за гласуване зад граница, като са изпратени в дипломатическите и консулски представителства. До края на седмицата машините ще са в съответните секции.

Постоянният секретар Иван Кондов уточни, че избори ще има  в 68 държави, а българите там ще могат да гласуват общо в 784 скции.

Огромна разлика в доходите на българите

автор:Дума

visibility 429

/ брой: 171

Пътуваме от София до Сърбия изцяло по магистрала

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 171

НАП погва амбулантни търговци за укрити доходи

автор:Дума

visibility 437

/ брой: 171

Огромна разлика в доходите на българите

автор:Дума

visibility 453

/ брой: 171

Да се ограничи интернет за децата

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 171

Голям пожар бушува на Пелопонес

автор:Дума

visibility 396

/ брой: 171

Германците взимат заеми за всекидневни разходи

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 171

Накратко

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 171

Признанието на Макрон

автор:Юри Михалков

visibility 433

/ брой: 171

Винаги с разум

visibility 379

/ брой: 171

Разбирате ли смисъла от училището?

visibility 398

/ брой: 171

Глас и съвест на епохата

автор:Дума

visibility 404

/ брой: 171

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ