Броят отново бюлетините в 1777 СИК по искане на КС
Съдът обедини в едно петте дела за оспорване на законността на изборите
/ брой: 228
Конституционният съд (КС) постанови повторно броене на гласовете в 1777 секции и проверяване на протоколите за недействителните бюлетини в 442 секции. Това стана, след като магистратите допуснаха за разглеждане по същество и обединиха в едно петте дела, с които се иска оспорване на законността на проведените на 27 октомври избори за народни представители. Общо 18 вещи лица ще извършат повторното преброяване.
КС постанови, след като се извърши преброяване на гласовете с хартиена бюлетина и с бюлетина от машинно гласуване, да се установи броят на подадените действителни гласове съответства ли на вписания в протокола на съответната СИК. Вещите лица трябва да кажат дали броят на подадените действителни гласове с бюлетини от машинно гласуване съответстват на информацията от паметта на устройствата и дали протоколите на СИК са съставени в съответствие с изискванията на ИК.
Експертизата трябва да е готова до 10 януари 2025 г.
Съдът задължи ЦИК да осигури изборните книжа на посочените секции. Комисията трябва да предостави в двуседмичен срок информация за причините, поради които СИК не са осъществили видеонаблюдение в реално време и видеозаснемане след обявяване на края на изборния ден при преброяването на гласовете и съставянето на протокола. В триседмичен срок ЦИК е длъжна да подаде информация за общия брой на извършените след срока промени в съставите на СИК, по чие предложение са направени те, запазено ли е първоначалното съотношение на политическите партии и коалиции в секцията и на какво правно основание е направена смяната.
Определенията на КС са приети единодушно с 11 гласа.
Обемът от работа е голям, а срокът за изпълнение на задачата - кратък, но няма как да бъде удължен, коментира бившият председател на ЦИК Александър Андреев в тв ефир. "Въпросните 18 души ще бъдат разпределени, за да изпълнят задачата. Досега толкова голям обем от работа на вещи лица не е възлаган", каза той.
„В такъв мащаб не е прилагана такава процедура. Имаше случай през 2009 г., когато решението на КС излезе през 2010 г. и беше свързано с касиране на резултатите от няколко секции в Турция. Но такава проверка на бюлетините до този момент не е извършвана. Ако трябва да бъда откровена, смятам, че това е едно изключително правилно решение“, посочи Ваня Нушева, преподавател по избирателни системи и изборна администрация.
Цветелина Пенева от Обществения съвет към ЦИК коментира, че до крайния срок има 40 дена, като се броят и почивните. Сред експертите са включени и математици, и статистици, които освен да броят, трябва да правят и анализи на флаш паметите на машините, отбеляза тя.