19 Октомври 2024събота10:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Вълчев: Няма повод за притеснение от случаите на КОВИД в системата

автор:Дума

visibility 263

Министърът на образованието Красимир Вълчев не очаква бум на коронавирус в училищата. Той коментира  случаите на заразени учители в София и на ученици от Русе и Стара Загора. По думите му обстановката в системата на образованието за момента е спокойна и няма повод за притеснение.

Чисто статистически, ако имаме по 200 заболели на ден ежедневно, между 10 и 15 минимум ще бъдат ученици и учители, защото това е процентът. Вероятно, това ще бъде ситуацията през цялата учебна година. Работещите в системата на предучилищното и училищното образование са над 3 процента от общия брой заети, децата и учениците в детските градини и училищата са 12-13% от населението. Колкото и да боледуват, трябва по малко да свикнем с мисълта, че ще имаме болни учители и ученици, подчерта Вълчев, цитиран от БНР.

Министърът присъства днес на четвъртата национална конференция "Образование 4.0".

На  въпрос защо на първия учебен ден в столичното 55-то училище „Петко Каравелов“ е бил допуснат учител със симптоми на коронавирус, Вълчев заяви, че се извършва проверка. На този етап той не смята, че ръководството на учебното заведение е проявило безотговорност.

Много е субективно да се каже какви симптоми е имал, те може да са били много леки, не мога да коментирам в момента, тъй като рискуваме да обвиним учителя без да е бил виновен. Ние ще проверим случая, но, пак казвам, най-важна е личната отговорност. Личната отговорност на всеки един учител, на родителите за техните деца, категоричен бе просветният министър.

Продължава подаването на заявления от учениците, които искат да учат дистанционно.  По здравословни причини са подадени заявления от близо 280 ученици, а 220 са тези, които по желание искат да се обучават от вкъщи.

Така общо към момента подадените заявления за дистанционно обучение на ученици са близо 500, като "очаквам голяма част от училищата да предоставят компенсаторно обучение", заяви Вълчев. И добави изрично, че няма как това обучение да е равностойно на присъственото. Затова се предоставят няколко алтернативи. Едната от тях е учениците да се включат в реалната класна стая чрез виртуална връзка. Втората възможност е за допълнителни часове за работа с учителите, а третата възможност е за възлагането на задачи на учениците и за контрол на изпълнението им.

Според него се очаква малка част от учениците да се включат в т.нар. "дистанционни центрове". През следващата седмица ще стане ясно колко от тези 15 дистанционни центрове ще се наложи да започнат да функционират, като "очаквам един или няколко от тях да започнат да работят", обяви образователният министър. Той посочи, че по-добрият случай е учениците да останат в училище и да запазят връзката със собствените си учители и съученици, ако се включват в част от часовете.

На учениците, които вчера и днес, са останали вкъщи, трябва да им бъде предоставено компенсаторно обучение от училищата и учителите ще работят допълнително с тях, информира образователният министър. Той уточни, че за учениците, които са вкъщи, могат да им се задават задачи чрез електронна платформа /асинхронно обучение/ или да имат допълнителни консултации с учителите.

Педагозите ще получават за тях допълнително по 15 лева на час, отбеляза министър Вълчев.

 

Чуждите инвестиции се сринаха със 77% за година

автор:Дума

visibility 1054

/ брой: 199

Завършването на първия лот от "Хемус" се отлага

автор:Дума

visibility 1029

/ брой: 199

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 1554

/ брой: 198

Планът на Зеленски удари на камък в НАТО

автор:Дума

visibility 1062

/ брой: 199

Атина против двустранните мигрантски споразумения

автор:Дума

visibility 1097

/ брой: 199

София и Скопие ще строят Коридор №8

автор:Дума

visibility 1306

/ брой: 199

Аржентина и България заедно на Антарктида

автор:Таня Глухчева

visibility 1281

/ брой: 199

Безсрамие!

автор:Мая Йовановска

visibility 1487

/ брой: 199

Мутра „спасител“

автор:Юри Михалков

visibility 1286

/ брой: 199

100 решения за България

автор:Дума

visibility 1027

/ брой: 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ