03 Май 2024петък07:13 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

В Швейцария пряката демокрация остава на почит

Това е и единственото място в света, където оръжие служи за идентифициране на избирателя

/ брой: 125

visibility 33

Нина Ларсон
АФП


Щефан Милиюс хваща сабята си и гордо пристъпва насред множеството, събрало се на площад в Апенцел. Той се готви да гласува в най-традиционната форма на швейцарската пряка демокрация, която се е запазила.
"Обожавам го", казва Милиюс. "Мисля, че това е най-добрият израз на демокрацията, наистина пряко изразяване на волята", допълва той, докато градските големци, облечени с тежки пелерини, дефилират бавно под звуците на фанфари.
Всяка година през април гражданите на кантона Апенцел Инерроден (Апенцел вътрешен), в североизточната част на Швейцария, избират с вдигане на ръка своите местни власти и съдии. Тези избори под открито небе (Ландсгемайнде) датират от XIV век, когато само мъжете, готови да се бият за общността си, имали право да гласуват. И до ден-днешен сабите заместват избирателските карти.
"Това е единственото място в света, където оръжие служи за идентифициране на избирателя", казва Рудолф Келер, втори секретар на кантона, докато вади сабята си от ножницата, за да покаже името си, гравирано на острието.
Жените нямат саби, а ярко (електриково) жълти избирателски карти. Те могат да гласуват на местните избори в Апенцел - един от най-консервативните кантони в Швейцария, едва от 1991 г., двайсет години, след като швейцарките получиха правото на глас на федералните избори.
Туристическият гид Врени Анауен признава, че някои мъже все още не одобряват участието на жените в гласуването, но подчертава, че дори и преди да получат това право, жените са оказвали влияние върху вота.
"Много жени идвали да наблюдават вота, за да са сигурни, че съпрузите им ще гласуват според тяхното мнение. Някои възрастни мъже още не са свикнали, но младите поколения се промениха и са доволни, че жените също са тук", казва тя.
Вотът събира близо 4000 души и продължава над 3 часа. Когато резултатите от преброяването на вдигнатите ръце се оказват прекалено близки, избирателите трябва да напуснат мястото през два различни изхода, всеки за съответния кандидат. Преброяват ги един по един и после въже избутва множеството, за да не може никой да се върне и да гласува втори път.
За някои обаче тази прекалено открита практика не е толкова позитивна за демокрацията. Ирен Херман Палмиери, преподавателка по история в университета в Женева, твърди, че гласуването с високо вдигната ръка ще рече, че "някои хора ще разберат за какво гласувате, ще ви въздействат, могат да ви купят и всичко това противоречи напълно на модерното разбиране за избори, където всеки по сърце и съвест решава какво е най-доброто за общността".
"Трябва кураж, за да вдигнеш ръка и да покажеш на всички какво е мнението ти", смята Клод Шапюи, романски швейцарец, който идва тук, за да не пропусне нищо от тази "истинска демокрация". "Няма го изолирането пред урната. Във Франция, когато лидерът на крайната десница Жан-Мари льо Пен победи кандидата на социалистите Лионел Жоспен на първия тур на президентските избори през 2002 г., никой не си призна, че е гласувал за Националния фронт. Така че има разлика между онова, което хората говорят и онова, което те вършат в тъмната стаичка", казва той.
Управниците са избрани - вицепрезидентът на кантона с едва 33 гласа преднина пред съперника си, проект за железопътна линия е одобрен, а искане за ограничаване до 12 години на последователните мандати е отхвърлено. Вотът приключва.
"Това е най-чистата система. Може да има проблеми, както при всички системи. За нас обаче тя върши работа", смята Щефан Милиюс.
Той може вече да прибере сабята си в очакване на следващата година.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 734

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 829

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 765

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ