01 Май 2024сряда02:23 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

In memoriam

В памет на колегата и приятеля проф. Пламен Георгиев

/ брой: 218

visibility 575

Проф. Петко ГАНЧЕВ

Преди дни в Рим, по време на кратка екскурзия, вследствие на масивен инфаркт, внезапно е починал нашият колега и добър приятел проф. д-р на социологическите науки Пламен Колев Георгиев. На 66 г. бе покосен още един от стопяващата се фаланга бойци на духа на България, творец със свое име и място.
Пламен Георгиев е роден в Разград на 15 октомври 1949 г. Рано остава сирак и израства благодарение на грижите на майка си, за която той се грижеше десетилетие до кончината й преди по-малко от година. Жалеше често баща си и съзнателно изписваше неговото име. Завършва немска гимназия в Русе, следва социология в Хумболд университет в Берлин (1970-1975). Като магистър започва работа в ИССТ (Институт за съвременни социални теории) - първият и за съжаление последният политологичен институт на БАН. Тук е избран за доцент. През 1975-1985 г. многократно е на специализация по проблемите на социологическите изследвания във ФРГ. След закриването на ИССТ повече от десетилетие преподава във ВСУ "Черноризец Храбър". През тези години пише публицистика и издава монография за българското ромско малцинство.
През 2000 г. публикува фундаменталната си монография "Българската политическа култура", която е основата на втората му дисертация за доктор на науките. Преведена на немски и английски език (2007 г.), тя е от малкото книги, които представят духа и спецификата на българската политическа култура в Европа. С нея и с публикуваните след това монографии на английски език - "Корупционни покровителства в Югоизточна Европа"(2008) и "Самоориентализацзията в Югоизточна Европа"(2012), с монографии и учебници на български език, със стотици статии проф. Пламен Георгиев се утвърждава сред най-значимите образци на социологическия и политологическия анализ у нас след Иван Хайджийски, Марко Семов и Минчо Драганов. Темата за бита и душевността на българите като балканци, техните отношения с другите балкански етноси и главно с турците и циганите, определя спецификата на неговото научно дело от това на посочените по-горе автори.
През това хилядолетие проф. Пламен Георгиев е гост професор в университетите в Мюнхен, Фрайбург, Хайделберг, Лондон. Чете лекции и ръководи докторанти по проблемите на източноевропейската политическа реалност и култура. Изготвя десетки методологически проекти за социологически изследвания на новите реалности в България, Балканите и Източна Европа.
Той не мислеше за смъртта. Като боец на духа и свободното слово мислеше за онова, което трябва да направи в бъдещето. Уви, в този полет на духа на проф. Пламен К. Георгиев сърцето, тялото, материята не издържа на напрежението! Поклон пред името и делото на един достоен български учен!
 

За 9 месеца нищо не е свършено по участъци 7 и 8 на "Хемус"

автор:Дума

visibility 450

/ брой: 82

Пускането на терминала в Александруполис се отлага

автор:Дума

visibility 467

/ брой: 82

Външният дълг надхвърли 44% от БВП

автор:Дума

visibility 369

/ брой: 82

Терминал 3 на летището ще започне да се строи през 2026 г.

автор:Дума

visibility 415

/ брой: 82

Педро Санчес остава на поста

автор:Дума

visibility 441

/ брой: 82

В Словения от кенчета правят планински заслони

автор:Дума

visibility 451

/ брой: 82

Кипър е първенец по депортиране на мигранти

автор:Дума

visibility 437

/ брой: 82

Накратко

автор:Дума

visibility 401

/ брой: 82

Безчинствата на промяната

автор:Александър Симов

visibility 522

/ брой: 82

Медийна несвобода

автор:Йото Пацов

visibility 481

/ брой: 82

Недопустимо разделение в армията*

автор:Евгени Генов

visibility 454

/ брой: 82

Остава ли място за мир?

visibility 398

/ брой: 82

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ