23 Април 2026четвъртък05:39 ч.

В НС одобриха и двамата кандидати за ДАНС

/ брой: 163

автор:Веселка Спиридонова

visibility 2721

Одобрихме и двете кандидатури за поста председател на ДАНС - на Владимир Писанчев и Недялко Недялков, оттук нататък премиерът до седмица ще се спре на един от тях и ще го предложи на НС за утвърждаване. Това каза в НС Димитър Дъбов, председател на комисията за контрол върху спецслужбите, наречена комисия за контрол над службите за сигурност, използването и прилагането на специалните разузнавателни средства и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения, след изслушването на двамата кандидати.
Първата част от заседанието на комисията беше открита за медиите, чиито представители  разполагаха с правилата за изслушване и с ЕС формат на автобиографиите на кандидатите. По азбучен ред на малките им имена Писанчев и Найденов представиха вижданията си за актуалните проблеми пред националната сигурност, механизма за интегриране на бившата ГДБОП в системата на ДАНС и кадровия ресурс на агенцията. Кандидатите трябваше да представят и оценката си за партньорските взаимоотношения на ДАНС с аналогични евроатлантически и служби от Черноморския и региона на Югоизточна Европа.
В закритата част от заседанието на комисията двамата са отговаряли на въпроси на депутати. "Приехме решение, което ще постави начело на системата професионалист, ние не правим класиране", подчерта Дъбов по-късно. Кандидатите били питани дали биха разследвали сигнали срещу "местни олигарси" като конкурента на "Атака" Валери Симеонов, собственик на телевизия и лидер на НФСБ, освен това "кръга Капитал" и президента Росен Плевнелиев, обясни зам.-председателят на комисията Десислав Чуколов, излизайки от заседанието.
След изслушването кандидатите направиха съвместно изявление, в което се представиха като екип. Така обясниха и твърде общите моменти в концепциите си. Всеки от тях декларира, че спокойно може да вземе другия за свой заместник.

Социалдемократите напускат властта

автор:Дума

visibility 827

/ брой: 73

Хърватия затяга правилата за престоя на чужденци

автор:Дума

visibility 786

/ брой: 73

Унгария се закани да арестува Нетаняху

автор:Дума

visibility 900

/ брой: 73

Трета рокада в кабинета на Тръмп

автор:Дума

visibility 797

/ брой: 73

Новият път

автор:Александър Симов

visibility 794

/ брой: 73

Предлагам да обявим мораториум

автор:Кристиан Вигенин

visibility 827

/ брой: 73

Изчистете кошера от търтеите!

visibility 716

/ брой: 73

Препъни камъни пред новата власт

visibility 860

/ брой: 73

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ