12 Май 2024неделя03:19 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Здраве

В колко часа ядеш, за да ти кажа дали пълнееш?

Човек е подвластен на своя вътрешен часовник, хормоните и светлината и тъмнината

/ брой: 190

автор:Аида Паникян

visibility 320

Отдавна се говори, че за да поддържаме оптимално тегло, има значение не само какво, но и кога ядем. В определени часове от деня тялото ни усвоява по-добре храната. Хората зависят от вътрешния си часовник в по-голяма степен, отколкото се предполага. Светлината и тъмнината, хормони, свързани с обмяната влияят върху начина, по който организмът ни възприема храната.
Германски диетолози прeдставят теориите си пред в. „Ди Велт“.

Да закусваме ли или не?

Сутрешната храна се преработва по-бързо от вечерята. Затова е по-добре да хапваме по-обилно в ранните часове на деня, отколкото след работа. Какво точно съдържа закуската е въпрос от второстепенно значение, обяснява д-р Андреас Пфайфер, ръководител на Медицинската клиника по ендокринология и обмяна на веществата в „Шарите“, Берлин. Ханс Хаунер, директор на Института по медицина на храненето, смята, че е спорно дали трябва да се яде много. „По-скоро човек трябва да съблюдава индивидуалните си предпочитания.“

Вредно ли е, ако ядем основно вечер?

Ако се съобразяваме основно с обмяната на веществата, трябва да ядем по-големите количества храна сутрин и на обяд. Тези правила обаче влизат в противоречие с трудовия делник на мнозина, за които основното хранене е вечер. Няма смисъл да им се забранява вечерята, казва Хаунер. Няма смисъл да се изпада в крайности и да се налагат строги забрани, коментира и диетологът Зилке Лихтенщайн. Ако наложите на някого забрана да яде след 18 ч., той ще започне да похапва още в 17 ч., дори без да е гладен, за да не огладнява по-късно. Така смисълът се губи, смятат двамата диетолози.
Всички диетолози са единодушни, че

прекалено честото похапване между основните хранения е проблем

Много хора са склонни да ядат 8-10 пъти дневно. Когато прекалено често приемаме храна, не се изразходват запасите в клетките, обяснява д-р Пфайфер. Проучвания показват, че по-честото хранене води в крайна сметка до увеличаване на общия брой калории. Особено след вечерята трябва да се въздържаме от дояждане с различни изкушения, съветва диетологът.
Човешкото тяло по принцип не е устроено за често и редовно хранене.

Твърдите часове за хранене

са постижения на съвременния начин на живот. Имаме нужда от фази на гладуване, стига те да не водят до крайности и дефицити на важни вещества, казва д-р Пфайфер. Гладът не е нещо, за което трябва да реагираме незабавно, допълва Лихтенщайн. В повечето случаи е добре да си наложим въздържание с мисълта, че по-късно ще си позволим да хапнем нещо наистина вкусно и хубаво, вместо на мига да погълнем каквото имаме подръка.

И трите телекома с рекордни приходи

автор:Дума

visibility 1096

/ брой: 86

Гвоздейков пак смени началника на НКЖИ

автор:Дума

visibility 1014

/ брой: 86

Вето върху тавана за надценката на хляба

автор:Дума

visibility 1006

/ брой: 86

Червеното месо и млякото разболяват планетата

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 86

Европа се окъпа в светлини за 9 май

автор:Дума

visibility 1062

/ брой: 86

Катастрофална загуба за социалдемократите в РСМ

автор:Дума

visibility 1037

/ брой: 86

Популярността на САЩ като глобална сила спада

автор:Дума

visibility 974

/ брой: 86

Си Дзинпин пристигна в Унгария

автор:Дума

visibility 988

/ брой: 86

Време е

автор:Александър Симов

visibility 1028

/ брой: 86

С надежда за партньорство

visibility 967

/ брой: 86

Извращението Евровизия

visibility 1009

/ брой: 86

9 май - ден на Победата

автор:Дума

visibility 947

/ брой: 86

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ