В Испания се засилват опасенията, че протестите ще прераснат в насилие
/ брой: 144
Синика Тарвайнен
ДПА
От дни в Испания все по-силно се усеща безпокойство, предизвикано от завоя към насилие, който направи протестното движение, издигнало искания за демократични реформи. Насилието е "много опасна смесица от действия срещу системата и антидемократичния радикализъм", заяви министърът към правителствената канцелария Рамон Жауреги Атондо след сблъсъците в Барселона, при които бяха ранени над 40 души.
Досега на протестното движение се гледаше благосклонно. Наскоро демонстранти в Барселона се опитваха да попречат на депутатите в регионалния парламент да влязат в сградата за заседание във връзка със съкращенията в социалните разходи. Протестиращите крещяха обиди по адрес на депутатите, заплашваха ги със смърт, бутаха ги, напръскаха някои от тях с боя и дори се опитаха да откраднат кучето водач на сляп депутат.
Насилието принуди няколко депутати да пристигнат с вертолети, които кацнаха пред зданието на регионалния парламент. Полицията атакува протестиращите и шестима от тях бяха арестувани.
Политическите партии, както и мнозина от привържениците на протестното движение, единодушно осъдиха насилието.
Протестното движение върви "в откровено антидемократична посока", писа всекидневникът "Ел паис" в уводна статия, а в коментар във вестник "Ел мундо" протестиращите, участвали в безредиците, бяха наречени "фашисти".
"Това е идеологическа и политическа, а не физическа битка", заяви един от демонстрантите, който обясни инцидентите в сряда с "поведението на няколко от по-буйните" участници.
Движението, наричано 15-М, бе създадено от млади активисти на 15 май - една седмица преди местните и регионалните избори в Испания. Десетки хиляди хора излязоха по улиците, за да настояват за мерки срещу безработицата (която в Испания достигна 20 на сто), корупцията и властта на финансовите пазари над политиката. Впоследствие протестиращите окупираха централните площади в десетки големи и малки градове. Повечето от лагерите на протестиращите бяха разтурени, след като движението се преориентира към улични протести и квартални събрания.
Мнозина испанци се отнасяха със симпатия към движението. Неотдавнашно проучване на общественото мнение показа, че близо 90 на сто от испанците са съгласни с исканията политическите партии да променят начина си на действие.
Социалистическото правителство на премиера Хосе Луис Родригес Сапатеро се отнасяше много внимателно с демонстрантите и не се опита да разпръсне протестите на мадридския площад "Пуерта дел сол" въпреки призивите на местни търговци и възраженията на консерваторите.
След това обаче, към края на май, в Барселона избухнаха сблъсъци, при които пострадаха близо 120 души. Безредици имаше и във Валенсия в началото на юни. С безредиците, станали в средата на юни в Барселона, сякаш бе пресечена "червената линия", а движението 15-М бе дискредитирано. Сега бъдещето му зависи от способността му да овладее тенденциите към насилие, писа всекидневникът "Ел периодико".
Миналия четвъртък демонстрации имаше във Валенсия в източната част на страната. Около стотина души организираха седящ протест срещу встъпването в длъжност като регионален премиер Франсиско Кампс, който е разследван за корупция. Протестът премина мирно при строги мерки за сигурност, за разлика от събитията в Барселона.