17 Юли 2025четвъртък14:43 ч.

В Ганкиното кафене

/ брой: 236

автор:Аида Паникян

visibility 3211

Социологическо проучване показа нещо, което повече от 3 години всеки българин усеща по джоба си. Обедняваме. И не само това. Все повече и повече хора откровено си признават, че по-трудно отпреди година и още по-трудно отпреди две плащат сметките си за ток, вода, парно.
Това новина ли е? Не е, щом над 3 години хората се гърчат със заплати и пенсии във фризера. Не е новина, защото преди месеци дори Световната банка "забеляза", че българите затъваме все по-дълбоко в блатото на собствената си криза, докато другите народи излизат от световната.
По-обезпокоителна е безперспективността. И тъпченето на едно място. Защото "развитието" на темата за доходите продължава да е във фазата на... Ганкиното кафене. Любителите на Дядо Вазов знаят синоним на какво е Ганкиното кафене. Само че се предполага, че след повече от век би трябвало нещата в живота на българина да са се променили. Те всъщност са променят доста динамично през последните 2-3 години, но състоянието ни започва да изглежда по-зле и от Дядо-Вазовото време.      
Липсата на политика по доходите, липсата на социална политика, липсата на компетентност, липсата на желание за вслушване в експерното мнение, както и липсата на желание да бъде извлечена поука от собствените грешки, съсипва и малкото постигната стабилност. Иначе хвалбите на управниците ни, че в страната всичко е много добре, а хората живеят още по-добре, приличат повече на психотерапия на самовнушението. Всеки нашенец на средна възраст се сеща за онзи анекдот за човека с психични проблеми, който все повтарял: "Добре съм! Нищо ми няма! Добре съм... Нищо ми няма... Много съм добре, ставам по-добре..."
Пак въпросното социологическо проучване показа, че около 78% не могат да си позволят да купуват нови обувки. Добре, че майката Природа се смили, та ни даде дълго лято, за да ходим повече време боси... по асфалта. Някой би казал "Ами то след този мандат друго, освен асфалт, няма да има". Но очевидно и това няма да остане, защото стана ясно, че "магистралите" ни се строят върху пепел.
Като "оправдание" за ситуацията звучи коментарът на социолозите, че освен хората на 40-49 г. и по-възрастните, трудно си плащали сметките и нискообразованите. Истината е, че в групата на затруднените има армия високообразовани. По-любопитно е дали шепата нискообразовани със златните ланци и черните джипове също изпитва затруднения при плащането на сметките за ток и парно?!? 
Има ли достатъчно време ГЕРБ да поправи грешките си (ако изключим поговорката, че като вземе човек да поправя една грешка, допуска 10 нови)? И иска ли да го стори, или му е все едно? Защото политика по доходите не се прави със случайно изпуснати пред журналисти фрази "Увеличаваме парите за...", "Вдигаме заплатите..." Нито, когато едната ръка не знае какво прави другата. Точно така изглежда подходът на управляващите през всичките 3 години и 3 месеца към всеки сериозен проблем, касаещ настоящето и бъдещето на нацията и на държавата: ако щете доходи, ако щете здравеопазване, ако щете образование...
Очевидно е доста трудно за правителство, което над 3 години не успява да се включи в дебат за подобряване на живота на нацията и извеждане на държавата от кризата.

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 25

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 21

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 16

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 26

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 22

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 20

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 27

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 25

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ