02 Декември 2025вторник10:45 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

На първо четене правната комисия прие закриването на спецсъдилища, този парламент обаче няма да успее да завърши процедурата

В четвъртък президентът разпуска парламента

Липса на кворум провали комисията за контрол на СРС, депутати препоръчват отстраняване на шефа на НСО

/ брой: 176

автор:Дума

visibility 444

Разпускането на Народното събрание и назначаването на нов служебен кабинет ще стане на 16 септември. Новината дойде с лаконично прессъобщение от "Дондуков" 2, в което се посочва, че тогава държавният глава Румен Радев ще изпълни конституционните си правомощия по освобождаването на НС. Това означава, че насроченото за утре пленарно заседание ще е последното за краткия, но бурен живот на 46 Народно събрание. Извънредните парламентарни избори ще се проведат на 14 ноември заедно с първия тур на вота за президент и вицепрезидент.

И през вчерашния ден народните представители продължиха с процедурните хватки и размяната на обвинения. Сутринта се провали обсъждането на второ четене на промените в Закона за Националната служба за охрана, защото парламентарната комисия за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на СРС и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения се провали. Председателят на комисията Светлин Стоянов заяви, че комисията не е събрала кворум заради отсъствието на депутати от ИБГНИ, ГЕРБ и ДПС. Това бе второто провалено заседание заради липса на кворум от петък насам. В Законопроекта се предвижда намаляване броя на лицата, ползващи охрана и специализиран транспорт.

Николай Хаджигенов от ИБГНИ се оправда, че имал личен ангажимент и затова закъснял. По думите му комисията за полицейското насилие има препоръки, които ще изпрати на Софийската градска прокуратура, а не на главния прокурор. Депутати искат отстраняване и разследване срещу отделни длъжностни лица - началника на НСО Емил Тонев, прокурор Вероника Трифонова и полицейски служители. Констатирахме ужасяващо полицейско насилие, прикривано със съучастие на длъжностни лица и магистрати, каза Хаджигенов. Според него някои записи с полицейско насилие са били целенасочено изтрити, освен това Тонев бил писал до два съдебни състава, че службата не разполага с такива кадри. Комисията иска отстраняването на прокурорката, която е работила по случая. Според Хаджигенов тя е излъгала, че не разполага със записи, уличаващи униформени в насилие.

От "Демократична България" обявиха, че ще поискат ново свикване на комисията днес. ДБ настоява още председателят на НС Ива Митева да свика днес и извънредно пленарно заседание на парламента, на което Бюрото по защита да бъде окончателно отнето от главния прокурор Иван Гешев. Тя обаче обяви, че няма да наруши правилника, като пренебрегне скоровете в правилника. Митева напомни, че депутатите увеличиха изискуемото време от 24 часа на 72 часа, за да може парламентът да работи по-качествено и по-обмислено. Тя попита защо Мая Манолова и Христо Иванов не са поискали свикване на извънредно заседание още в петък, а са го проспали.

Заседание все пак проведе правната комисия. Тя най-сетне успя да мине на първо четене промените в Закона за съдебната власт и с 11 гласа "за", без "против" и въздържали се, прие закриването на специализираните съдилища и прокуратури. До реални действия обаче едва ли ще се стигне, тъй като предвид разпускането на Народното събрание за второто четене на законопроекта няма да има време.

 

 

 

Властта призова КЕВР да не вдига цената на водата

автор:Дума

visibility 897

/ брой: 225

Банкоматите спират да работят за 4 часа на Нова година

автор:Дума

visibility 891

/ брой: 225

Печалбата на банките стигна 3,1 млрд. лв.

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 225

Жилищата в България - студени, пренаселени и все по-недостъпни

автор:Дума

visibility 739

/ брой: 225

ЕС призова Скопие да зачете българите

автор:Дума

visibility 768

/ брой: 225

Унгария ще помага на Сърбия в енергетиката

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 225

Грузински опозиционер арестуван за палеж

автор:Дума

visibility 710

/ брой: 225

Накратко

автор:Дума

visibility 722

/ брой: 225

Диалектика

автор:Таня Джаджева

visibility 712

/ брой: 225

Почти интимно...

автор:Юрий Борисов

visibility 733

/ брой: 225

Изхвърлят Левски!

visibility 828

/ брой: 225

Ярката следа на проф. Любен Корнезов

автор:Дума

visibility 800

/ брой: 225

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ