20 Август 2025сряда17:56 ч.

Увеличението на цената на хляба е по-скоро спекула, каза в Поморие министърът на земеделието

автор:Дума

visibility 1306

Увеличението на цената на хляба е по-скоро спекула. За съжаление, България няма законова уредба, която да бори спекулата. Със сигурност мога да кажа, че на срещата със зърнопроизводители, с Асоциацията на хлебопроизводителите, те ни гарантираха, че има закупено достатъчно зърно от стара реколта на ниските цени, и достатъчно нова реколта, което да не позволи рязко повишаване на цената на хляба. Това каза пред журналисти в Поморие министърът на земеделието Иван Иванов в отговор на въпрос какви мерки ще предприеме ресорното министерство заради непрекъснатото покачване на цената на хляба.

По думите на министъра има възможности за колебание заради повишаването на цената на газа сега, но резкият скок на цените на хляба на места се обвързва единствено и само със спекула.

"Знаете, че министерството на земеделието подкрепя идеята, която е залегнала в програмата на БСП и потвърдена от председателя на партията Корнелия Нинова, за намаляване на ДДС на определени потребителски стоки в малката потребителска кошница, което считаме, че ще даде пряко отражение върху цените на крайния продукт, който стига до потребителя. Ще защитаваме тази идея на коалиционния съвет, за да може това да стане факт при актуализацията на бюджета. Разбира се, зависи и от другите коалиционни партньори", посочи Иванов.

Аз, като министър, както и екипът на министерството, защитаваме подобно нещо. Мисля, че това е полезно. Ние сме го дискутирали със земеделските производители и считаме, че това е пътят, за да успокоим следващото увеличение на цените на хранителните продукти по независещи ,най-вече, от българската действителност факти, а привнесени отвън инфлации, добави Иван Иванов. 

Той посочи, че в момента има успокояване на цената на зърното, предвид предстоящата реколта, която се очаква да бъде добра.

"Така че необходимата интервенция ще бъде направена, вече зависи от какъв размер, дали ще се купи цялото количество. Същевременно износът върви. Той не е спрял и задоволява потребностите на други страни членки на ЕС, които нямат наличните количества зърно. Ние ги осигуряваме, защото тази свободна доставка на стоки и услуги осъществява продоволствената сигурност на цяла Европа", заяви Иванов.

Предстои да започне изкупуването на зърното за Държавния резерв.

"В момента текат демократични процедури, чакаме БНБ да завери сметката, защото това е основно изискване, за да може да се почне търговия на борсата. Беше създаде работна група  от служители на министерството, ДАНС, НАП, МВР, митници , Държавен резерв, всички заинтересовани страни с цел прозрачност. Просто чакаме определени структури да дадат своите разрешения, защото това все пак е държавно дружество, не е частна фирма, която да оперира свободно на пазара. Ние трябва да получим разрешение от съответните органи, за да започнем", поясни министърът.

Топ 5 сайта за търсене на работа в чужбина

автор:Дума

visibility 431

Над 120 000 млади с борчове заради заеми

автор:Дума

visibility 370

/ брой: 154

КЗП и НСИ се скараха заради еврото

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 154

Олиото поскъпна с 10 на сто за година

автор:Дума

visibility 372

/ брой: 154

Додик официално не е президент

автор:Дума

visibility 393

/ брой: 154

Дипломатически скандал между Израел и Австралия

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 154

Протест и контрапротест в сръбската столица

автор:Дума

visibility 385

/ брой: 154

Накратко

автор:Дума

visibility 319

/ брой: 154

Медиен апокалипсис

автор:Александър Симов

visibility 373

/ брой: 154

Тръмп: Кремъл желае да разреши конфликта

автор:Юри Михалков

visibility 440

/ брой: 154

Неадекватност

visibility 360

/ брой: 154

Малко е да се каже, че съм бясна. Освирепяла съм!

visibility 389

/ брой: 154

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ