10 Май 2024петък11:58 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Установиха миризмата на Земята в древността

/ брой: 22

автор:Дума

visibility 612

Специалисти от Оксфордския университет установиха как е миришела планетата Земя преди няколко милиарда години. Според експертите "ароматът" е наподобявал "уханието" на развалени яйца, съчетано с миазми от канализацията. Изводът е на базата изследвания на вкаменелости от този период. В тях са открити следи от цилиндричната бактерия Gunflintia, чийто размер е между 3 и 15 микрометра. В процеса на изследване на тази форма на живот учените открили, че за да поддържа жизнените си функции, тя получавала хранителни вещества от своите събратя, които изяждала. Голяма част от тези вкаменени цилиндрични бактерии са се запазили именно в такъв "нахапан" вид, все едно част от тях е била изядена.

Учените наричат това явление хетеротрофия и го обясняват с факта, че понякога най-простите микроорганизми получават хранителни вещества от друга подобна форма на живот, идентична на тях самите. Причината е, че самите бактерии не могат да произвеждат хранителни вещества, затова трябва да се снабдят с тях по хищен път.

Каквато и да е причината бактериите да са изяждали подобните на тях организми, този процес е бил съпроводен с отделяне на голямо количество сероводород в атмосферата. Както е известно, именно той мирише на развалени яйца или канализация.

В крайна сметка учените стигнаха до извода, че процесът, при който едни живи организми изяждат други, е започнал много по-рано, отколкото се смяташе досега - преди около 3,5 милиарда години. Най-любопитното е, че той продължава. Сега обаче храната за бактериите сме ние самите, "успокояват" експертите.

Да спрем опитите за подмяна на историята

автор:Дума

visibility 38

/ брой: 86

Ваксинират по-рано бебетата срещу коклюш

автор:Дума

visibility 35

/ брой: 86

И трите телекома с рекордни приходи

автор:Дума

visibility 45

/ брой: 86

Гвоздейков пак смени началника на НКЖИ

автор:Дума

visibility 37

/ брой: 86

Вето върху тавана за надценката на хляба

автор:Дума

visibility 41

/ брой: 86

Червеното месо и млякото разболяват планетата

автор:Дума

visibility 42

/ брой: 86

Европа се окъпа в светлини за 9 май

автор:Дума

visibility 38

/ брой: 86

Катастрофална загуба за социалдемократите в РСМ

автор:Дума

visibility 36

/ брой: 86

Популярността на САЩ като глобална сила спада

автор:Дума

visibility 34

/ брой: 86

Си Дзинпин пристигна в Унгария

автор:Дума

visibility 40

/ брой: 86

Време е

автор:Александър Симов

visibility 33

/ брой: 86

С надежда за партньорство

visibility 33

/ брой: 86

Извращението Евровизия

visibility 34

/ брой: 86

9 май - ден на Победата

автор:Дума

visibility 39

/ брой: 86

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ