Интервю
Румен Гечев:
Управляващите ще изядат парите, ние ще ги плащаме
ГЕРБ ни вкарва в дългова спирала, обясни депутатът от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ
/ брой: 41
- Има ли пари в бюджета на България, г-н Гечев, или е напълно изчерпан?
- Всички данни, свързани със Закона за бюджета за 2015 г., показват, че имаме 8 млрд. и 100 млн., заделени за тази година. Това са пари, поискани от управляващите само преди няколко месеца, те си ги гласуваха и обясниха, че им трябват точно толкова. Кога се сетиха, че не им стигат парите, сега или тогава. Те лъжат.
- Защо към днешна дата искаме нови 8 млрд. евро? Председателката на бюджетната комисия Менда Стоянова обясни, че не достигат 8 млрд. лева за пенсии и социални добавки.
- Лъжат. Всичко, всички суми, необходими за пенсии, са заложени от миналата година в Бюджет 2015 г. За 2016-а, в целия свят има процедури за планиране за 2016-а, така е в Япония, в Бангладеш е така. Само в Сомалия няма такъв подход на предварителен разчет на държавните приходи и разходи, защото там няма държава.
- А вярвате ли, че България може да си позволи толкова висока задлъжнялост, във финансови среди от ГЕРБ се коментира, че сме можели да имаме външен дълг на 60% от брутния ни вътрешен продукт.
- Да, те натам ни водят. Това е критерият на Европейския съюз, но това е също така един нагъл пример. Значи дългът ни е бил на 13% от БВП при Тройната коалиция, стигнахме 17% задлъжнялост миналата година. Управляващите сега казват - тук можем да вземем един заем още 20 млрд. лева, да ги "олупаме" за изборите, за да ги спечелим, пък после, след тези три години, другите, като дойдат да управляват, да плащат. Това им е логиката на тези от ГЕРБ.
- Постоянно се говори за финансовата ни стабилност, наистина ли вървим към дългова криза?
- Наистина вървим към сценарий с дългова криза. С идеите на ГЕРБ България удвоява дълга си в момента, имам предвид с това настояване на финансовия министър и премиера за искане на нов кредит. Когато дългът се удвоява или нараства скокообразно, световната стопанска история го е показала, тогава говорим за лавинообразно нарастване на дълга и дългова спирала. Имаме съвсем наблизо най-добрия пример - Гърция. Това ли искаме? Гърция през 2004 г. имаше 63 млрд. евро държавен дълг. Четири години по-късно, през 2008-а, вече има 505 млрд. дълг в резултат на такива скокове.
- И ние ли като гърците ще ги "изядем" тези пари?
- Не, управляващите ще ги изядат, а ние ще ги плащаме, това е истината в момента.