Родолюбие
Уникален исторически парк се гради край Варна
На едно място - културата на земите ни от праисторията до края на Второто българско царство
/ брой: 14
България е страна, чиито земи пазят уникално за Европа културно-историческо наследство - за 7000 години 7 цивилизации са възникнали и са се развили тук. Стотици са обектите на това наследство, разкрити от средата на ХIХ в. и до днес по нашите земи. Където копне човек, излиза история. В земните пластове се редуват свидетелствата на хиляди години - от праисторическите селища, през тракийските паметници, тези в римските провинции, след това - в Първото и Второто българско царство, от периода на турското владичество, Възраждането... Богатство, с което други европейски държави не могат да се похвалят. Затова поредният български парадокс е, че у нас постоянно се говори за културен туризъм, но малко се прави и пари все няма за показване на културно-историческите ни ценности, уникални паметници тънат в бурени и се разрушават, а в последните години модата и нечии интереси осеяха страната с кичозни възстановки, които в най-добрия случай може да минат за декор на исторически филми, но имат малко общо с реалния вид на паметниците отпреди стотици години. По Закона за културното наследство от 2000 г. насам постоянно се лепят кръпки и се вдигат скандали заради лобистки напъни да се угоди на бизнеса.
Толкова по-радващо за българската душа изглежда уникалното начинание за построяването на Исторически парк до с. Неофит Рилски на 33 км от Варна. Тук до 2022 г. на територия от около 500 дка ще бъде изграден огромен атракцион, събиращ и представящ на едно място пет епохи от историята на българските земи - праистория, траки, римски период, Първо и Второ българско царство. Не макети, а реални постройки и съоръжения от камък, дърво, мрамор и керамика ще представят културата и живота на хората във всяка от епохите. Първият етап от проекта - териториите за халколита, неолита, траките и зона за отдих с езера от тази пролет вече ще приемат посетители. В завършен вид това ще е най-големият и уникален по рода си Исторически парк в Европа.
За специалистите, а и за посетители, изкушени в културния туризъм, винаги първостепенно значение има автентичността на показваните исторически паметници. Прави впечатление, че комплексът се изгражда съвместно с археолози, архитекти и други специалисти в областта на реставрацията и социализацията на културното наследство. Идеята за парка е на бизнесмена Ивелин Михайлов, изпълнителен директор на "Исторически парк" АД, а проектът и реализацията са на фирмата "Трежър България".
"Основна цел на проекта е да променим начина, по който чужденците приемат българите, както и начина, по който ние самите възприемаме себе си. Когато туристите виждат само руини, те не могат да добият представа за историческите сгради. Ние ще покажем развитието на човечеството по българските земи в шест епохи. Високо оцененият на световно ниво атракцион ще промени и типа туристи, които посещават страната ни, и в същото време ще създадем перспективен икономически отрасъл", казва Ивелин Михайлов пред медиите.
Плановете са в създаването на парка да бъдат инвестирани 50 млн. лв. Два от големите китайски фондове вече са проявили интерес да инвестират в обекта, колкото и да изглежда странно хора от далечна чужда страна да участват в толкова българско начинание.
В комплекса ще има няколко селища, които ще разкриват характерните особености на различните периоди. Първото ще е свързано с първата цивилизация и златото от Варненския халколитен некропол, с първия открит жезъл - символ на царската власт, ще има и възстановки на няколко жилища от този период, както и славянски къщи, прабългарски юрти. В Историческия парк ще бъдат пресъздадени характерни неолитни и халколитни жилища, славянско селище, прабългарски юрти. Гостите ще могат да видят реконструкции на тракийски куполни гробници (с восъчни фигури) като тези в Поморие и Свещари, последната е под егидата на ЮНЕСКО.
Пoceтитeлитe щe мoгaт дa видят кoпиe нa aмфитeaтъpa в Плoвдив. Ще има статуи нa 20 тpaкийcки цape, както и на 20 тpaкийcки бoжecтвa, cpeд кoитo бoгинятa мaйкa Кибeлa, ceднaлa нa дъpвeн тpoн. В парка ще присъстват и дворците oт Пъpвoтo и Втopoтo бългapcкo цapcтвo в Плиcкa, Преслав и Цapeвeц. Пpeд cтeнитe нa двopцoвия кoмплeкc oт Вeликo Tъpнoвo щe ce извиcявa cтaтyя нa Цap Аceн.
Едновременно паркът ще предлага исторически реконструкции на облекло, въоръжение и предмети от бита. Освен това ще има езеро, обширен зелен район за разходка и отдих, детски кът, зона за интерактивни занимания и игри, киносалони, внушителна входно-изходна композиция с мотиви от крепостта "Баба Вида". В парка ще има две кафенета, възможности за автентична кухня с традиционни за епохите блюда, павилиони за сувенири, възможност за снимки с реквизитно облекло и доспехи, занаятчийски работилници и пр. В парка ще има и къщи за настаняване.
В момента вече се продават абонаментни карти, включително семейни, които дават право всяко последващо посещение да е с намалени цени.