16 Юли 2025сряда21:23 ч.

Унгарски тест за ЕС

/ брой: 140

автор:Юри Михалков

visibility 2106

Юри МИХАЛКОВ


Приетата от унгарския парламент резолюция за реформи в ЕС няма как да бъде оценена еднозначно. "Федералистите" ще я оценят не просто като скандална, а и като антиевропейска. От друга страна, привържениците на по-големия суверенитет за страните от общността несъмнено ще я приветстват.

Ясно е, че резолюцията не е паднала от небето. Първо, ЕС налага либералната демокрация, която е привнесена от САЩ и не просто е чужда за редица негови държави, но е и противопоказна за самата човешка природа (смяната на пола, някои права на сексуалните малцинства). Второ, с мигрантската си политика Брюксел се опитва да обезличи християнските корени на Европа, разяждани от космополитизма и технократизма на брюкселската еврокрация. Трето, Брюксел твърди, че върховенството на закона и борбата срещу корупцията е алфата и омегата на ЕС, но видяхме как ЕНП, най-голямата политическа формация в Европарламента, закриля мутренския модел на българското им протеже. 

Четвърто, ЕС се превърна в нещо като европейски щат на американската геополитика. Кулминацията на тази тенденция е отношението му към Русия, към Украйна и пламналата война между тях. Антируските му санкции, съгласувани, ако не и издиктувани от САЩ, удрят директно икономиките и гражданите на Европа. Заради всичко това ЕС е критикуван от редица европейски ерудити. 

В този смисъл, вероятно има хляб в някои от предложенията на Будапеща, като политическа неутралност на Еврокомисията, правото на вето на националните парламенти спрямо законопроектите на ниво ЕС или пък право на законодателна инициатива на отделните парламенти за целия ЕС. 

В същото време има и спорни предложения. Да се избират евродепутатите от националните парламенти, а не от избирателите в самите държави, е далеч по-малко демократична норма. Щеше ли да бъде възможна многомилиардната програма на ЕС за възстановяване след КОВИД-19, ако той не бе политически съюз, а само икономическа или търговска общност, както предлагат унгарските депутати? Макар че изброените недостатъци в ЕС са плод именно от факта, че е и политически съюз.

При всички случаи в ЕС предстоят ожесточени дебати за бъдещето му.

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 385

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 389

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 382

/ брой: 129

Епични провали

visibility 394

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ