19 Юли 2025събота14:16 ч.

Не се очаква промяна в комисионата при сделките с имоти

Трябва да има някакъв вид регулация за арбитражните съдилища в страната, смята експерт

/ брой: 62

автор:Дума

visibility 20453

Бизнесът с недвижими имоти трябва да бъде регулиран и опасенията, че това ще доведе до ръст на цените на жилищата заради отпадането от пазара на част от фирмите, са неоснователни. Това коментира пред БТА доц. Драгомир Стефанов от катедра "Недвижима собственост" в УНСС. Не се очаква да има и промяна в посредническата комисиона при сделките с имоти, която в момента е около 3% от стойността му. В парламента са внесени два законопроекта, регулиращи тази дейност.
Не се очаква и драстично свиване на броя на фирмите, ангажирани с тази дейност, откъдето пък да се повиши като цяло цената на услугата. Сега у нас обаче продължава да съществува тенденцията да продаваме жилището си и без посредник, а с регулацията на сектора се очаква този дял да намалее заради повишаването на доверието у купувачите и изсветляването на бранша, посочи експертът.
Пазарът в България в момента е силно раздробен. У нас работят близо 30 000 фирми в сектора "Операции с недвижими имоти", в които са заети официално около 41 000 души. Средно излиза, че в една фирма работят по 1,4 лица, посочи доц. Стефанов, като допълни, че само 400 фирми у нас имат регистрирани над 9 служители и изтъкна, че това е "гръбнакът на бизнеса".
Според експерта обаче наличието на толкова много фирми за недвижими имоти показва, че бизнесът умишлено е раздробил сектора и понякога съзнателно злоупотребява с доверието на клиента. Разширяването на пазара става и под формата на франчайзинг, когато фирмата майка предоставя търговската си марка на отделни брокери, без обаче да носи отговорност за коректността на техните сделки.
Решаването на спорове при покупко-продажба на жилища чрез арбитраж е световна практика, но у нас тя може да доведе и до измами, показва и последният случай с възрастната жена, измамена с имот чрез решение на арбитражен съд, който се оказва фантом, коментира доц. Стефанов и посочи, че би трябвало да има някакъв вид регулация и по отношение на арбитражните съдилища в страната. Като цяло той препоръчва винаги да използваме услугите на професионални адвокати и посредници при продажба на недвижими имоти, когато става дума да продадем или да си купим жилище.
По думите на експерта в момента в България няма бариери за навлизането на този пазар. Всеки, който има мобилен телефон или лаптоп, може да стане брокер на недвижими имоти и да си регистрира агенция, коментира експертът.
Привърженик съм да има по-строги изисквания към колегията, защото в момента сме в другата крайност - да няма никакви изисквания срещу нелоялни практики, коментира доц. Стефанов.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ