10 Юли 2026петък13:16 ч.

Информация:

Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата! Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата!

Две сестри - ревматолог и рехабилитатор, са в основата на източването на НЗОК в Пловдив

автор:Дума

visibility 2626

Две сестри - ревматолог и рехабилитатор, както и директорът на санаториум в Баня, който е в близки роднински връзки с тях, са в основата на  организираната престъпна група, която е източвала НЗОК в Пловдив, съобщиха зам.-окръжният прокурор на Пловдив Димитър Пехливанов и директорът на ОД на МВР в Пловдив Васил Костадинов.
Част от пациентите са плащали по 100 евро, за да получат 14-дневен болничен. "Действително за болничните листове, които също са неправомерно издавани от болницата и от едната обвиняема, ревматоложката, установихме, че са плащани по 100 евро от пациентите на нея и на други лица, за които към момента няма да споменавам, но това е била практика, която е документирана", обясни Пехливанов. По думите му прокуратурата смята да разшири обхвата на проверката както по време, така и по места, към които били насочвани хората.
Наказанието, което предвижда законът за петимата участници в организираната престъпна група, е между 3 и 15 години затвор и конфискация на имуществото.
Както ДУМА писа вчера, по закон всяко здравно осигурено лице има право на физиотерапия по 7-дневна клинична пътека. След това лекарят преценява дали лечението е дало резултат или трябва да бъде продължено в санаториум. Престъпната група действала като набирала желаещи за санаториума през групи във Вайбър и Истаграм. По този начин те събирали данните на хората, които отивали на евтина почивка, а по документи били оформяни като пациенти. Така около 4000 души за една година били насочени към санаториуми, посещавали ги, но не са били преглеждани, не са им били извършвани процедури, а за всичките тези неща касата платила около 500 000 евро за година.

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ