19 Юли 2025събота19:37 ч.

Отговорът на Кремъл на украинския десант в Русия:

УКРАЙНА БЕЗ ИЗЛАЗ НА ЧЕРНО МОРЕ?

/ брой: 153

visibility 7497

Кеворк МИРЗАЯН*
Взгляд

"След като украинската армия нахлу в Русия, Специалната военна операция трябва да придобие открито екстериториален характер. Това вече не е операция за връщане на нашите територии и наказване на нацистите в Киев. Възможно и необходимо е да влезем в земите на все още съществуващата Украйна - до Одеса, до Харков, до Днепропетровск, до Николаев, до Киев и още на запад. Не трябва да има ограничения в официално признатите граници на Украйна. Трябва да поемем пълен контрол над историческите руски територии, които имат значителен икономически и индустриален потенциал. В новата ситуация това може и трябва да се обсъжда открито, без дипломатически реверанси..."
Това бе реакцията на Дмитрий Медведев на украинския десант в Курска област. Думите му нямаха за цел да сплашват, да намекнат за нещо или да подтикнат някого към нещо. Не, това е абсолютна констатация на фактите и отражение на новите реалности в Северния военен окръг.
В началото на Специалната военна операция нейната цел бе да гарантира сигурността на Русия от враждебна Украйна. Същата цел остава и днес, но методите за постигането й могат да са напълно различни.

Мистериозен украински дрон в Черно море, определен от украинския Генерален щаб като "ново оръжие - безпилотни военноморски дронове“. Според военни експерти това е нов етап в еволюцията на военноморската война, в която малки безпилотни лодки могат да нанас

По време на Истанбулските преговори през пролетта на 2022 г. нашата цел бе смяна на режима в Киев, отстраняване на радикалните русофоби от властта, денацификация на Украйна и изборна победа на тези сили, които са готови да живеят в мир или поне в сътрудничество с Москва.
Да, вече имахме опита от Минск, където се разбрахме за нещо, а след това ни измамиха. Въпреки това Москва все пак се опита да приложи всички възможни мирни методи за решаване на проблема, преди да премине към немирни. В резултат Истанбул се провали. И тогава методът стана окончателното освобождаване на критични за Русия територии, за да се намали способността на киевския режим да представлява някаква заплаха за Москва. В резултат на това Украйна загуби значителна част от своите територии (които имаха излаз на море), а Русия получи сухоземен достъп до Крим.
Събитията в района на Курск показаха, че киевският режим, дори в сегашния си редуциран вид, представлява заплаха за Русия. Че и без достатъчно резерви ги хвърля в атака за стратегически безсмислена, но важна от гледна точка на ПР и задоволяване на русофобските желания (както на украинското ръководство, така и на западните) операция в района на Курск.
Дългата граница на Русия с Украйна ще бъде под постоянна заплаха от нахлуване - и не непременно от украинската армия. Нашествениците спокойно могат да бъдат наречени „Легион на свободната Русия“ (призната за терористична организация в Руската федерация), на които Киев даде само подслон, като декларира, че не носи отговорност за действията им. Освен това, ако погледнете картата, регионът на Харков се врязва като клин в руска територия, което означава, че е идеален трамплин за саботаж.

Флагманът на руския Черноморски флот - ракетният крайцер "Москва", бе потопен през 2022 г.

Затова Медведев е прав - можете да отидете в Одеса, в Харков, в Днепропетровск, в Николаев. Тоест, най-просто казано, да отрежем Украйна от морето, като по този начин я лишим от значителна част от нейния индустриален потенциал. Поемете контрол над исторически руски територии, които имат значителен икономически и индустриален потенциал. И свийте Украйна до границите на сегашната й западна част.
Атаката на Въоръжените сили на Украйна в района на Курск дава на Русия всички международни основания за такова териториално решение на украинския въпрос, но ще изисква много повече усилия.
Да, редица експерти ще бъдат недоволни. Те ще кажат, че това не е достатъчно. Те ще кажат, че трябва да отидем по-нататък, чак до Лвов. Но ще им бъде казано, че развъдникът на Бандера не трябва да бъде включен в състава му, а напротив - трябва да бъде ограден от него. СССР с неговата идеология не можеше да направи това, но сега Русия, дори и без Бандера, трябва да положи огромни усилия за интегриране на вече освободените територии.
Западна Украйна няма да оцелее като независима държава. Тя ще се разпадне, част от нея ще отиде в Полша и така разделянето на Украйна ще бъде колективно дело. Това означава, че за Запада ще е много по-лесно да го разбере и приеме.

* Доцент във Финансовия университет към правителството на Руската федерация

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6009

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 5616

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7006

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 6388

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6074

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6157

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 5800

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6074

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 6311

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 6817

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 6362

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ