Ударихме Полша с 3:1

Волейболистите мъстят на шампиона от Световната лига с 28 т. на Цветан Соколов

/ брой: 177

visibility 36

Националният ни отбор по волейбол прегази Полша с 3:1 гейма (22, 27, -13, 23) във 2-ия си мач от група А на олимпийския турнир в Лондон. По този начин "лъвовете" взеха частичен реванш от "Дружина полска" за загубата на 1/2-финалите на Световната лига в "Арена Армеец" миналия месец. С победата и отличната игра тимът ни даде заявка за челно място в групата. Ако завършат първи в потока, включващ още Италия, Аржентина и Австралия, нашите ще срещнат 4-ия от другия поток на 1/4-финалите. "Трикольорите" водят с 6 точки, а утре играят с Австралия от 13.30 ч.
Пред 11 000 зрители в зала "Ърлс Корт" най-резултатен бе Цветан Соколов, който наниза 28 т. Диагоналът на италианския Кунео наниза 4 аса и бе с 55% ефективност в атака. Тодор Скримов, който играе на мястото на отказалия се Матей Казийски, добави 12 т., блокировачът Виктор Йосифов 10, посрещачите Тодор Алексиев и Теодор Тодоров по 7, разпределителят Георги Братоев 3. От резервите Николай Николов се отчете с 2 т. За тима на Полша, воден от легендарния италиански треньор Андреа Анастази, Збигнев Бартман завърши с 21 т., а Бартош Курек с 20 т. Преломен за успеха беше вторият гейм, който нашите измъкнаха след 6-ия геймбол. В последната част българите водеха с 5 т. при второто техническо прекъсване, но допуснаха да бъдат застигнати и все пак триумфираха при втория си мачбол след великолепна атака на Виктор Йосифов.

След мача

Найден Найденов, селекционер:
"Видях красива победа. Изненадахме поляците с всичко. И на блокада, и в защита играхме както трябва. И най-важното - бихме ги с желание, с воля за победа. Това беше едно от най-важните неща. След третия гейм нищо не си помислих, защото виждах, че отборът играе добре. Това, че се получи леко отпускане и няколко непредвидени грешки в началото на гейма, нищо не означава. Момчетата продължаваха да се борят и бях сигурен, че ще спечелим. Ние винаги сме имали самочувствие, но не трябва да се главозамайваме. Продължаваме да мислим за средващия мач. Правим си равносметка за този и продължаваме напред. В контролите срещу Русия и Бразилия показахме, че можем да играем хубав волейбол."
Цветан Соколов, отбелязал 28 т.:
"Нещата се получават, когато играем с емоции и сме освободени. Всички казваха, че ако вземем един гейм, трябва да се чувстваме победители. Ние обаче спечелихме. На практика се класирахме за 1/4-финалите, но трябва да играем за всеки мач, а не просто, за да идем на елиминациите. Победата над поляците е за самочувствие, защото всички говореха, че нямаме никакъв шанс. Невинаги по-силният отбор е непобедим. Всички отбори тук са равностойни, така че този, който има най-голямо желание за победа, ще триумфира."