06 Май 2024понеделник00:33 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Петър Димитров:

Ударът върху нашия бизнес е непоносим

ГЕРБ разчистват пътя за стабилен икономически възход на Турция и това е геополитическа задача, твърди бившият икономически министър

/ брой: 160

автор:Веселка Венкова

visibility 112

Петър Димитров е член на Националния съвет на БСП и председател на Съвета по управление на публичната собственост и насърчаване на кооперирането. Предишният министър на икономиката и енергетиката (2007-2009) е народен представител за пети пореден път. Зам.-председател е на комисията по икономическа политика, енергетика и туризъм в 41-о НС. "Кризата е тук, тя е в България, особено засегната е работещата промишленост. 13,2% е спадът на продажбите. Най-засегнати са текстилната, химическата промишленост, производството на метали. Спад има в потреблението на енергийни ресурси." Това заяви Петър Димитров при откриването на конференцията "Световната финансова и икономическа криза и стабилността на българската икономика" в началото на февруари 2009 г.
 

"Кой бизнес в България, различен от контрабанда и сива икономика, се развива добре?"


- Изненада ли е увеличението на цената на електроенергията с 13 процента, г-н Димитров?
- Дори закъсняха, но това се определя от едногодишния цикъл при увеличаване на цената, а досега просто нямаше друг повод. Но това, което се случи с АЕЦ "Белене", наложи да се вземат спешни и драматични мерки. Авансово харченото от НЕК за АЕЦ "Белене" до момента, получените кредити за атомната централа сега не може да бъдат покривани от приходи и от електроенергия от бъдещата АЕЦ "Белене". НЕК трябва да покрие спешно тези разходи. И изведнъж се оказа, че размятаните в публичното пространство милиарди трябва да се покриват от потребителите на електроенергия в България. Това е простият отговор. До момента, до който не беше казано категорично "не" на "Белене" това не се налагаше, нямаше натиск от кредиторите. Но в новата ситуация те нямат гаранция, че ще си получат парите - задълженията на НЕК са за над 2 млрд. лв. С какво ще ги покрият, откъде ще ги вземат - стои въпросът за финансовата стабилност на НЕК. При тази ситуация "полезният" ход беше да се вдигне цената на тока, за да може да се покриват голяма част от тези разходи.
- Значи драстичното повишение категорично се дължи на спирането на проекта АЕЦ "Белене"?
- Не само, но не повече от половината от това увеличение е свързано със зелената енергия и емисиите на въглероден двуокис. Но другата част се дължи на спирането на проекта "Белене". Вижте каква стъпкова "тактика" се ползва - през миналата година изтече съобщението, че в сметките за ток са начислени 3 процента повече заради предсрочното отчитане на пуска на ТЕЦ-1, което не се състоя. Там дори имаше намеци, че тези пари ще бъдат върнати. Някой да е върнал нещо? По същата схема вкарват увеличението от следващата година за емисиите на въглероден двуокис - пак авансово. Освен това не се знае каква ще е цената на тези емисии, тъй като те ще се търгуват, там няма твърда цена. Ще вървят на борсата и ще има движение на цената нагоре-надолу. Просто авансово прибират пари от джоба на българина - и за едното, и за другото.
- Бихте ли обяснили как точно се формира цената на т.нар. енергиен микс и какъв е делът на фотоволтаиците? Хората останаха с впечатление, че от тях е основната тежест на увеличението.
- Декларираната тежест действително е свързана с фотоволтаиците, те твърдят, без да са го доказвали по никакъв начин, че 700 мегавата вече функционират. Това са 70 на сто от един ядрен реактор в Козлодуй - огромни мощности. И от тази гледна точка въвеждането им не може да не се отрази на цената. През 2007 г., когато приехме закона, в България нямаше и помен от фотоволтаични инсталации, през 2009-а те са от порядъка на 7 мегавата, сега са сто пъти повече. През трите години управление ГЕРБ три пъти променяха този закон. На 24 февруари, при поредното първо четене на промените в този закон, от Коалиция за България ги предупредихме, че ако не вземат мерки, ще има драматично качване на цените. Отговориха: "Всичко сме прогнозирали и предвидили, не сме некадърници като вас, ние всичко знаем и всичко можем!" Сега се оказа, че тези всичкознаещи и всичкоможещи момчета не са предвидили такъв скок на фотоволтаика. Но не са само обективни причините за новата цена на тока. Чувам, че кръгове, свързани с управляващите, с депутати от нашия парламент, за две седмици са си получили разрешенията да продават на високата цена отпреди 1 юли, която е два пъти по-висока от цената на фотоволтаика след тази дата и са си гарантирали прилични доходи за 20 години. Това е безпардонен политически лобизъм, който защитава конкретни интереси, на конкретни хора и фирми, свързани с ГЕРБ.
- Десницата иска да се покаже списъкът с всички собственици и инвеститори във ВЕИ-тата. Това би ли осветлило проблема в полза на решаването му?
- Нееднократно съм чувал от хора в бранша, че един от най-големите нови инвеститори в тази сфера е Цветелина Бориславова. Не съм го виждал в документи и не съм сигурен, че ако се даде такъв списък тя ще фигурира в него. Могат да извадят офшорки, подставени лица, помните, че "Кремиковци" го купи едно момче на 26 години. Кое е това момче и какъв бизнес разви там? Няма гаранции, че ако има списък и в него пише Иван Стоянов Драганов по това име ще разберем чии са парите за този проект. За клюката това вероятно е важно, но за мен - обратното. По-важно е, че огромни чужди инвеститори на практика се дръпнаха от България - отиде си "Енел", отиде си RWE, отиде си E.ON. Защо си отиват тези големи чужди инвеститори? С кого ги сменят - очевидно с българска бизнес и политическа върхушка, която е решила да завоюва важни монополни позиции за десетилетия напред и да се храни от това. Слушам изказванията на министъра на енергетиката и се чудя в кой курс е. Той твърди, че понеже преференцията от 20 години заради печатна грешка станала на 25 и затова сме плащали сега. Ако има такава грешка, за нея трябва да се плаща през петте години след двайсетте! А те си останаха 20 - от 25 го направиха двайсет, огромно намаление. Защо оставиха тази преференция, защо не намалиха още срока, защо не отиват към варианта да ги пуснат на пазара? Давам елементарния пример с пътуване към морето: карате кола и има дупка на пътя. Кой отговаря за това да не влезете в дупката? Шофьорът, пътят или онзи, който е прави пътя преди 15 години? Ако има управляващи и те са в час, тяхна работа беше, като виждат през 2010-2011 бума във фотоволтаичните инсталации, да вземат мерки този бум да не съсипе доходите на българина. Но повтарям, че този бум се ползва главно за претекст. Самата асоциация на фотоволтаците твърди, че поне 70 млн. лв. са добавени към сметките им, които ги няма.
- Каква е вината на ДКЕВР в "изтичането" на информация, довело да предварителното регистриране на фотоволтаични инсталации, за да може "да се хване" изгодната цена?
- Няма никаква вина на ДКЕВР - това беше публична тайна, депутатите се хвалеха, че утежняват режима, че слагат много строги изисквания. В резултат на тези изключително "строги" изисквания от 12 000 заявени мегавата, за две седмици, през новите "иглени уши", както те се изразяват, се промъкнаха проекти за 4000 мегавата - два пъти повече от "Белене" и влязоха в действие около 700.
- Проектът "Белене" не беше ли спрян точно затова?
- Има още по-елементарно обяснение. Ние трябва да постигнем 16-процентен дял на възобновяемата енергия. Има два начина:  единият е да увеличаваш дела на възобновяемата, а другият - да намаляваш дела на другата енергия. Ако бяха двата нови хилядника от АЕЦ "Белене", тези 16% щяха да са от друго ниво, което е с 50 на сто повече от сегашното. Затова - няма го "Белене", ние сме достигнали целта! Ами ако затворим и V, и VI блок на Козлодуй, ще надхвърлим целта и ставаме "отличници". Яка им гърбина на българите и на българските фирми, ако по този начин постигнем целта за ВЕИ.
- Какви са прогнозите ви, как ще рефлектира увеличението, по-високо от това за бита, върху икономиката, върху фирмите?
- За голямо съжаление в момента продължаваме да печелим от енергоемката икономика. Ето МДК-Пирдоп, че те без електроенергия са загинали на секундата и се удря точно върху тази икономика, която осигурява износа ни и в ЕС, и в световен мащаб. Тя е неефективна, енергоемка, но с какво ще я заменим, какво ще сложим на нейно място, с продуктите на полузадушения финансово БАН? И новите наукоемки производства? Кои са те, какви са, как се казват? Виждате, Гриша Ганчев се опита автомобилостроене да развива в България и какво му се случва... Кой бизнес в България, различен от контрабанда и сива икономика, се развива добре, за да кажем: вдигаме цената на електроенергията, за да я направим енергоспестяваща? Ударът върху нашия бизнес е непоносим, като започнете от ОЦК-Кърджали и свършите с Пирдоп.
- Кога ще е следващото увеличение на електроенергията за бита, г-н Димитров?
- Досега цикълът беше едногодишен, но сега зрее мъдро политическо решение цикълът да стане по тримесечия. Разбирате, че 13% разделено на 4 няма да се усеща както сега. Управляващите се готвят да сменят подхода и българинът всяко тримесечие да получава нова "честитка". Смятам, че това няма да е по-леко - за 3 години от това управление, с такива тримесечни увеличения вдигнаха цената на газа два пъти. Ако приложат същия подход и към електроенергията, резултатът вероятно ще е същият.
- Кого освен контрабандния бизнес, сивата и черна икономика обслужват управленските решения? Има ли външен субект, заинтересован от случващото се при управлението на ГЕРБ?
- Не искам да търся дългата ръка на световния империализъм, но трябва да гледаме какво се получава в резултат на тези решения. От следващата година ще плащаме за емисии на въглероден двуокис. Енергията от нашите въглищни централи по тази причина поскъпва непрекъснато - най-малко до 2020 г., но вероятно и след това. Турция няма да плаща. Турция ще направи 12 ядрени реактора, ние няма на направим. Защо в момента ядем турски домати, простете? Защото са по-евтини. По тази схема утре електроенергията от Турция ще е по-евтина, България няма да купува собствената си енергия, а ще купува от Турция. И неслучайно пак в тази посока се оказва натиск бързо, спешно да се прави енергиен пазар. На енергийния пазар нали ще продава онзи, който предлага най-ниска цена. Разчистват пътя за един стабилен турски възход в сферата на енергетиката, това е геополитическа задача, в която днешните управляващи играят ролята дори не на лакей. Те са се проснали на килимчето и по тях минават като по мост. Това се случва с газовите проекти, с електроенергетиката, ако щете, с магистралите, с които ще облекчим турската икономика - като й осигурим добри транспортни връзки с Европейския съюз!
- И въпросът, който не е получил конкретен отговор: по време на Тройната коалиция имаше пари за строеж на АЕЦ "Белене" и, казват, било въпрос на няколко подписа. Защо това не стана и днес левицата събира подписка за допитване да има ли АЕЦ "Белене"?
- Два са въпросите и ще отговоря отделно. Парадокс, когато ГЕРБ три години не слагат подпис - отстояват националните интереси. А когато ние не сме сложили подпис, макар Русия "само да си вдигнела юмрука и сме се подписвали" - това било предателство. Ние отстоявахме национални интереси и по "Южен поток", и по "Белене", които не можехме и не искахме да пренебрегнем. Но има и чисто техническа причина - техническият проект за АЕЦ "Белене" беше готов практически чак март 2012 г. Ами нали той е в основата на подписването на окончателния проект! Нали там другият партньор беше RWE, нали руснаците не си бяха довършили докрай работата, за да сложим окончателните подписи. Та това - с подписа са инсинуации. Но по-важен е другият въпрос, който поставяте: имаше ли пари за "Белене" и сегашната манипулация. Пак се изпъчи премиерът и обясни: "Откъде ще взема аз 20 милиарда да правя "Белене"?" Той и да иска, не може да прави "Белене" с пари от бюджета! Това европейските правила не го позволяват. Предприятие "Белене" трябваше да вземе кредит, беше договорено кредитът да бъде взет от Европейската инвестиционна банка, където лихвеният процент е около 0,5 - по-малко от инфлацията. Има едно изискване обаче, България трябваше да даде държавни гаранции по този кредит - той беше договорен. Дойде Дянков и първото, което заяви бе, че България няма да даде държавни гаранции. Т.е. тези пари трябваше да се взимат от частни банки при 7-10% лихва, това е огромна цена. RWE като чу, че трябва да намира парите - по този начин, при това сама да ги намира, без държавата, си взе шапката и напусна проекта. Това е простата истина. И сега, ако правим седми блок в "Козлодуй", ще вземем пари от данъкоплатците ли? Нали пак ще се вземе банков кредит и след това от производството на електроенергия ще бъде погасяван. Няма друга схема, нали НЕК затова дължи, защото взе кредит от 500 млн.лв., който сега няма с какво да обслужва. Много глупости се говорят. Коя фирма, за кой проект бърка в джоба на данъкоплатеца, за да го реализира? Това е наказуемо от ЕК и ако го направиш, трябва да върнеш парите в двоен размер. Това е истината, която непрекъснато се манипулира! Та кой е подписът, който не сме сложили?
- Оптимист ли сте за съдбата на подписката за референдум и ако бъде насрочен, а българите гласуват "за", проектът "Белене" някога да бъде реализиран?
- С много хора говоря в момента и имам спомен от подписката пред парламента, където една интелигентна жена ми каза: "Г-н Димитров, в един референдум аз не мога да участвам компетентно - "Белене" е много сложен въпрос за мен, не знам трябва ли, или не трябва да го правим! За да получим отговор на този въпрос наехме водеща световна банка, а вие искате мене да питате!" А кого да питаме, след като премиерът ни не разбира нищо от енергетика, министърът - също, и новият шеф на "Козлодуй" не разбира нищо? Нормално беше да питаме експертите и HSBC каза "да". Дори при най-неизгодния вариант те казаха, че проектът е реализуем и ще бъде изгоден за България и за региона. Това са експертите, кого да питаме другиго. Но сега говорим за властта, за стопанина, за чорбаджията на България. Този стопанин е Негово Величество гражданинът на България. И след като политиците не могат да вземат решение, опирайки се върху квалификацията на експертите, то трябва да го вземе онзи, който има право. Затова българинът е стреснат. И най-много е стреснат от г-н Цветан Цветанов, защото знае, че като си напише егенето рискува. Цялата тази мимикрия колко е демократична България при ГЕРБ в главата на българина се е превърнала в страх от СРС-та, от това, че ще го проснат на улицата, че през нощта полицията ще нахлуе и ще пребие не този, когото трябва. И той се страхува да си напише ЕГН-то - пишат си хората трите имена и датата на раждане само... Докъде сме опрели? Ако българинът сега не разбере, че този страх ще му "осигури" непоносим ръст на цените на електроенергията, няма да има референдум или той няма да е успешен. Ако разбере обаче обратното, аз се надявам, че ще има "Белене" и евтина енергия за България поне през следващите 80 години.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1679

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1656

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1495

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1781

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1940

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1599

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1625

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1855

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1624

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1777

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ