Учителите у нас са сред най-възрастните в ЕС
/ брой: 236
Учителите в България са сред най-възрастните в ЕС и започва да се наблюдава недостиг сред тях. Това показва обзорът на образованието и обучението за 2023 г. в годишния доклад на Европейската комисия.
За България той сочи, че около 50% от учителите у нас са поне на 50 години, а 31,3% са над 55 години, което е над средната стойност за ЕС. Това означава, че през следващото десетилетие половината от настоящите учители в България вероятно ще се пенсионират. Вече съществува недостиг, особено в началното образование, и все по-често в селските райони, където преобладаващият брой ученици са от семейства в неравностойно положение, пише още в доклада. Има тенденция учителите с по-висока степен на образование или с по-голям опит да бъдат съсредоточени в градските райони. Затова от ЕК препоръчват повишаване на заплатите, подобряване на условията на труд и мотивация на повече млади хора.
У нас през последните години все повече студенти учат за учители, но 40% от завършилите педагогически програми и 60% от завършилите специалности с педагогически профил не стават учители след дипломирането си. Освен това голям процент от начинаещите учители се отказват от професията след първата година.
Въпреки че в доклада се отбелязва намаляване на преждевременно напусналите системата на образованието, те продължава да са много високо в селските райони и при ромите. Националните стандартизирани изпити показват големи и нарастващи неравенства по отношение на резултатите и силна социална сегрегация в българската образователна система.