27 Юли 2024събота15:44 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Учителите най-търсени на пазара на труда

Всяка година се пенсионират близо 2500 преподаватели

/ брой: 200

автор:Дума

visibility 320

Учителите и възпитателите за българските училища стават все по-малко. Хиляди се пенсионират годишно, а свободните работни места за педагози постоянно се увелчават. Само във Варна в момента се търсят 152 учители и възпитатели, сочат данните на Регионалната служба по заетостта. Педагози липсват по всякакви предмети броени дни преди началото на новата учебна година.
За проблема с недостига на преподаватели алармира и председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева. По последни данни всяка година в България се пенсионират близо 2500 педагози. Желаещите да попълнят свободните бройки обаче са много по-малко. Причините са и ниското заплащане, и трудните условия, при които са принудени да работят днешните преподаватели.
Средната възраст на учителите в родните училища е между 48 и 55 години, коментира Такева. Тя бе категорична, че това е доста висока възраст и затова всички усилия трябва да бъдат насочени към това професията да се превърне в по-привлекателна за младите кадри. Специалистите в системата намаляват, допълва Такева. Тя не отрече, че напоследък има много подмладени педагогически колективи, но това съвсем не е достатъчно. За да има повече млади учители, трябва да има промени в няколко законови и подзаконови нормативни актове, смятат от Синдиката на българските учители.
Проблемът е, че има млади кадри, които влизат в училище, но бързо преминават в други отрасли на икономиката, твърди Такева. Това по думите й показва, че училищната система не е стабилна.
Смущаваща е и цифрата на преподавателите, които излизат от системата. Всяка година в страната се пенсионират 2500 учители. Има градове, в които за едно учителско място се борят 23-ма души, но има и населени места, където свободните бройки постоянно растат.

България пак се размина с нови влакове

автор:Дума

visibility 935

/ брой: 141

Най-опасният пожар са некадърниците с власт

автор:Дума

visibility 943

/ брой: 141

КЗК даде зелена светлина на БАКБ да купи Токуда банк

автор:Дума

visibility 767

/ брой: 141

Военен съюз срещу Иран

автор:Дума

visibility 854

/ брой: 141

ЕК заведе три дела срещу България

автор:Дума

visibility 890

/ брой: 141

Гърция екстрадира българин в САЩ

автор:Дума

visibility 799

/ брой: 141

Германия отказва войници и оръжия срещу Русия

автор:Дума

visibility 852

/ брой: 141

Душата и сърцето на БСП

автор:Александър Симов

visibility 217

/ брой: 141

Бузлуджа е началото

visibility 159

/ брой: 141

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ