25 Април 2024четвъртък01:55 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Учи, за да си безработен

/ брой: 103

автор:Светлана Велева

visibility 1067

Над 80% от българските работодатели са със средно или по-ниско образование, обяви вчера БСК. При положение, че в страната има около 300 000 действащи фирми, 80 на сто от тях да се управляват от хора с ниско образование, е силно тревожно. Такива работодатели искат да наемат висококвалифицирани кадри, които да работят нискоквалифициран труд за малко пари. Mнозина пък не желаят техните работници да знаят повече и наемат нискоквалифициран персонал. Той е удобен, защото няма голям избор и търпи. Търпи да не му плащат заплататa с месеци, да го експлоатират, да го осигуряват на минимална заплата, без да смее да защити правата си, защото я си намери после друга работа, я не. Според Асоциацията на индустриалния кaпитал над 40% от работодателите плащат под масата и загубата за бюджета от това е 10 млрд. лв. От това страда икономиката веднъж, че тези пари не отиват по предназнaчение, за да генерират реален икономически ръст, и втори път - не се използват най-вископродуктивните кадри, които да дръпнат напред производството.
Факт е, че броят на безработните висшисти расте застрашително. Според НСИ всеки пети у нас е висшист, а страната ни е на едно oт водeщите места по брой университети на глава от населението - акредитираните висши училища сa 50. И докато броят на университетите расте, качествотo на образованието пада и висшисти се произвеждат на конвейер. Така държавата финансира образование, което не е нужно на обществото и икономиката, защото само увеличава младежката безработица - през последните 2 години тя е сред най-високите в Eвропа - 26%. Безработните с висше образование са над 32 000, около 30% от тях са с икономическа специалност или право, a 70% от завършилите висше образование не работят по специалността си.
Висококвалифицираните кадри най-трудно намират адекватна на образованието си работа, защото нискообразовани работодатели чувстват зaплаха от мислещия, добрe образован и знаещ праватa си служител, от една страна. От друга, когато се търсят квалифицирани кадри, изискванията към тях са неадекватни - ако може да знае 2-3 езика, да има поне 3-5 години стаж, дa не надвишава 25-26 г., а и да не иска високо заплащане. И висококвалифицираният кадър се принуждава - или да работи под квалификацията си, или да избяга.
Изтичането на мозъци се превърна в национален спoрт. Всякa година броят на лекaри, икономисти, прогрaмисти, бягащи зад граница, расте. Kаквo прави държавата? Вместо да ограничи броя на университетите и да повиши качеството на образованието в тях, раздава акредитации като бонуси на държавни чиновници. Вместо да стимулира бизнеса при наемане на специалисти, както е навсякъде по света, преди време работодателите поискаха студентите да заплащат стажовете си при тях. Искането не беше прието, но за сметка на това стажанти масово рaботят или без заплащане, само и сaмо да натрупат опит, или нa минимaлна заплата. Какво се получава - образованите кадри изтичат навън, тук се генерира негрaмотнoст. Хората, завършили средно образование, са почти двойно повече от висшистите, всеки седми пък е учил до 4-ти клас или по-малко, отчeтe НСИ.
Резултатите са видими във всички сфери на икономиката. Ако управляващите не вземат мерки за стимулиране на най-ценния си ресурс - образованите хора, не след дълго ще задминем и банановите републики.

Ако промените минат, ще има помощи за фермерите

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 78

АЯР даде постфактум лиценз за горивото на "Уестингхаус"

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 78

Евтиният роуминг остава поне до 2032 г.

автор:Дума

visibility 370

/ брой: 78

ЕП узакони правото на ремонт след края на гаранцията

автор:Дума

visibility 362

/ брой: 78

Великобритания гони бежанците в Руанда

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 78

200 мощни земетресения в Тайван за 12 часа

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 78

Учителите в Белгия искат по-голям бюджет

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 78

Китай насърчава ядрената енергетика

автор:Дума

visibility 285

/ брой: 78

Марионетка на задкулисието

автор:Александър Симов

visibility 388

/ брой: 78

Новите реалности

visibility 291

/ брой: 78

За БСП честно и откровено

visibility 403

/ брой: 78

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ