02 Май 2024четвъртък11:34 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Учените отново на улицата

Изследователите от БАН протестират с примка на шията

/ брой: 250

автор:Велиана Христова

visibility 78

Получаваме от бюджета пари само за охрана на сградата и 70% от заплатите си, а сградата на Археологическия музей е паметник на културата на 500 години, не ни питат как я поддържаме, заяви доц. Людмил Вагалински, директор на Националния археологически институт с музей при БАН, чиито учени първи излязоха вчера на протест срещу новото намаляване на бюджета на БАН за 2012 г. Всеки европейски проект, който печелим, изисква съфинансиране, гаранции, лаборатории, ние вече няма как да кандидатстваме, не можем да работим, допълни той. В момента средната заплата в цялата академия е около 500 лв.
Рано сутринта вчера над 100 откриватели на гробници и мегалити, на черкви и крепости, "виновници" за славата на България по света, излязоха пред сградата на музея, пред която се вее черно знаме, и бяха поставени десетки плакати. И в момента не достигат парите за мизерните ни заплати, а идната година няма да ни плащат фактически 5 месеца, казаха протестиращите. Върху плакатите учените бяха написали: "Който се труди честно, той не живее лесно", "Европейската атестация ни е най-висока - 3 пъти А, но в родната страна сме поставени като "Я"!", "Археологията не е само значка, с която да се закичвате пред Европа" и пр.
"Браво на вас!", възкликна мъж, който четеше десетките надписи пред музея: "Хвалите се пред света с труда ни, престанете да се гаврите с него у нас", "Като убивате археологията, подкрепяте иманярството", "Ние, археолозите, обогатяваме държавата, а държавата ограбва труда ни"...
Към колегите си се присъединиха и работещите в Института по оптични материали и технологии - всеки от тях си бе сложил примка от конопени въжета. БАН е с примка на шията, коментира директорът на института проф. Никола Малиновски. Срещу нас се прилага геноцид с бюджета за 2012 г., очевидно не умираме достатъчно бързо за финансовия министър Дянков, и в момента бюджетът ни е един безумен експеримент, възмути се той.
НАИМ-БАН се намира срещу президентството и държавният глава Георги Първанов след официалната церемония за Деня на будителите се завтече към протестиращите археолози за ужас на охраната си. Той заговори с известната изследователка на Средновековието доц. Маргарита Ваклинова. Ще направя, каквото мога, и ще ви подкрепя, обеща Първанов на учените.
Работещите в БАН излязоха снощи със свещи пред сградата на академията на мълчалив протест срещу съзнателното убиване на науката.

Премиерът: Да си търсят пари в Европа


Премиерът Бойко Борисов заяви вчера, че учените от БАН трябвало да си търсят пари в Европа, където имало 14 млрд. евро за наука. Европа обаче не разрешава с европейските пари да се плащат заплати, парно и ток.
Според министър Сергей Игнатов пък учените трябвало да питат ръководството на БАН защо ги е довело до това състояние и да се реформират - "или да подкрепят само най-добрите институти, или да оставят академията като социално заведение с пари на калпак, или да се свържат с университетите и тогава тези 54 млн. лв. ще им стигнат". Въпросите на репортерка на БГНЕС за бюджета на БАН вбесиха вчера Игнатов и той заяви, че тя била неграмотна да пита за науката. Преди дни настоятелството на БАН прие решение, че за академията трябва да се дадат поне 95 млн. лв., но Игнатов го обяви за нелегитимно, понеже той не бил присъствал там. Пред БТВ пък министърът заяви, че на всеки учен в БАН се падали по човек и половина технически персонал и БАН "трябва да се реформира по посока на своите учени". В НИМХ пък работели 700 души, от които само 70 учени. За последната година обаче техническият персонал в БАН, състоящ се от висшисти, е намалял много под европейските норми, а от академията напускат и по 45 учени на месец. В НИМХ обслужващите метеорологичните станции също са намалели под необходимото по световните норми. Естествено е, че БАН не може да се вмести по никакъв начин в бюджета, но такова е положението на държавата, заяви обаче Игнатов.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 574

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 567

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 530

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 566

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 701

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 613

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 546

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 682

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 633

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ