23 Април 2024вторник10:26 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Наука

Учените от БАН не лекуват рак

Те обаче откриха, че има растителен екстракт, който е враг на коварната болест и ще помогне в битката с нея

/ брой: 76

автор:Велиана Христова

visibility 1547

Когато учени от БАН представиха неотдавна резултати от изследванията си върху антитуморните свойства на едно вещество, извлечено от канабиса, някои техни бивши колеги засипаха мрежата с ирония и подигравки: "Надуват си имиджа с изцепки. Поредните, които ще лекуват рак, що ли не им дават Нобел?" Други - твърде неизкушени в науката люде, пък компетентно се произнесоха: "Размърда се пак лобито за узаконяване на марихуаната." Трети направо отсякоха: "Абе, лапачка на пари!" Изобщо чудна илюстрация на това докъде сме се докарали - каквото където и да се случи, нечие съзнание 

веднага съзира далавера, задкулисие

нечисти сделки. Така ни свикнаха - където ровнеш, мирише. А науката от Дянково време насам все за боксова круша я използват. Но ако човек е малко от малко запознат с реалностите, знае, че науката е секторът, от който най-малко се краде. И в нея повечето хора си вършат отговорно работата, нерядко - за едната чест. И защо, когато някой наш учен "изтече" на Запад и постигне там нещичко, тук започваме да го венцехвалим. А тези, които работят успешно в страната си и за страната си, всеки продавач на сирене може да ги охулва, ей така - от "спортен" хъс.  

А изследването, за което става дума, е все още само в началото си и интересното е, че много бързо започва да дава резултати. То е в рамките на националната научна програма "Иновативни нискотоксични биологичноактивни средства за прецизна медицина". За по-кратко "прякорът" на програмата е БиоАктивМед. Всъщност миналата година у нас за пръв път бяха определени национални научни програми - по същия модел, по който действат и националните образователни програми за средното училище. Общата цел на посочената програма през юли миналата година бе записана като "провеждане на фундаментални и приложни научни изследвания за разработване на нови биологичноактивни средства от природни източници от България за превенция и терапия на някои заболявания". Конкретно фундаменталните изследвания са за проучване и разработване на нови вещества с антиинфекциозен и противотуморен ефект, както и срещу невродегенеративни заболявания - т. е. приложението ще е при бактериални, вирусни, гъбични и паразитни инфекции, при ракови и пр. Програмата е 4-годишна, цялостният й бюджет е 5,9 млн. лв., а в нея участват 

9 института на БАН и 5 висши училища

  

Не е чудно, че след представянето на разработката основният медиен акцент падна върху канабиса. Най-атрактивен е, пък и проблемът е познат, защото дебатите да се узакони ли или не отглеждането на "конопа" поне за медицински цели бяха твърде шумни преди време. В крайна сметка забраната остана и е любопитно как на учените от Института по молекулярна биология (ИМБ) на БАН им е хрумнала идеята да изследват въздействието на канабидиола (вещество, извлечено от канабиса) като антитуморно средство. Проучваме въздействието на екстракт от канабис върху ракови линии, свързани с растежа и размножаването им, обясни директорът на ИМБ доц. Ива Угринова. Екипът изследва експериментално влиянието на различни дози от веществото върху панел от човешки туморни клетки, който е модел на рак на млечната жлеза, на белия дроб и на шийката на матката. Първите резултати са многообещаващи - канабиолът наистина показва ясно изразена антитуморна активност, обявиха учените.

При тумори на млечната жлеза например те изучават влиянието върху клетъчна линия от вид рак, при който не може да се приложи хормонално лечение. Идеята е да намерим вещество, което слабо да засяга не-раковите клетки и да е особено токсично за раковите, обясняват учените. 

Такова вещество е канабидиолът

Тепърва предстои молекулярните биолози да проучат по какъв начин той убива раковите клетки. Напред във времето предстоят изследвания и върху други видове рак - на дебелото черво например.  

Изследователите проучват също антитуморното действие на хемоцианина, извлечен от градински охлюви, а предстои проучване за активността и на екстракти от други растения - гинко билоба, мащерка, салвия, тинтява, куркума, за която се знае, че е силен антиоксидант. 

Разбира се, първите успехи не бива да бъдат представяни с атрактивни, но пресилени и лаишки заглавия от типа "Наши учени преборват рака", каквито срещаме из медиите. Нормално е хората, особено страдащите от коварното заболяване, да искат резултат "тук и сега". Но за да се стигне наистина до "преборване", работят активно лаборатории и учени от целия свят и са необходими много години труд, който най-често остава скрит от погледа на масовата публика. Накрая хората виждат само резултата, купуват си някое лекарство от аптеката и не подозират дори, че понякога зад кръглата таблетка стоят десетилетия къртовски труд на поколения изследователи.   

Засега надеждата е, че по проекта биха могли да бъдат разработени хранителни добавки, които да подсилват ефекта от конвенционалното лечение. Тепърва предстои изследванията да минат през ин виво експерименти с животни. Клиничните изпитания върху хора обаче, за да се стигне до лекарствени средства, са твърде, твърде далеч в хоризонта на времето.   

Токът за бита остава регулиран поне още година

автор:Дума

visibility 327

/ брой: 76

Поръчката за бързите влакове до морето "дерайлира"

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 76

ДАИ е с нов автопарк за над 6,3 млн. лв.

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 76

Фискалният резерв се оказа 10,9 милиарда лева

автор:Дума

visibility 345

/ брой: 76

Канарските острови на бунт срещу туристите

автор:Дума

visibility 408

/ брой: 76

2400 евро за раждане на дете в Гърция

автор:Дума

visibility 398

/ брой: 76

Задържан за бомбена заплаха в Дания

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 76

Накратко

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 76

Пълзяща цензура

автор:Нора Стоичкова

visibility 359

/ брой: 76

Ех, бедни Главчев...

visibility 419

/ брой: 76

Тръмп не е изход

visibility 313

/ брой: 76

Договорът с "Боташ" е един от най-корупционните

автор:Дума

visibility 363

/ брой: 76

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ