26 Април 2024петък09:11 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ученичка на проф. Стефан Драгостинов с престижна награда

Творбата на Десислава Георгиева "Перперикония" е отличена на ХIV международен конкурс за композитори "Млади виртуози"

/ брой: 1

автор:Дума

visibility 1031

65 произведения от 18 страни се състезаваха в ХIV международен конкурс за композитори "Млади виртуози", посветен на 110-годишнината от рождението на Марин Големинов. Сред тях са творби на млади автори от Аржентина, България, Германия, Гърция, Италия, Китай, Русия, САЩ, Швейцария, Япония... Регламентът предвижда участие на нови композиции, създадени за камерен ансамбъл или за соло инструмент, като право на участие имат творци, ненавършили 35 години.

Форумът "Млади виртуози" от 2013 г. е член на Европейския съюз на младежките музикални конкурси и се утвърждава като престижно и високо значимо музикално събитие в Европа и света. Оспорваното състезание, както винаги, се провежда при строга анонимност. Изпратените партитури са оценявани от авторитетно международно жури - акад. Георги Минчев, проф. Дан Дедиу, ректор на Консерваторията в Букурещ и председател на конкурса "Джордже Енеску", проф. д-р Борислава Танева, зам.- ректор на Националната музикална академия "Панчо Владигеров", проф. Пламен Джуров и доц. д-р Георги Арнаудов. Тази година не е присъдена първа награда. Впрочем това не е прецедент - и в предходни издания "летвата е вдигната" високо, отстояваща високия рейтинг на престижното състезание. Трите отличия, предвидени по регламент, са премодифицирани в една втора и две трети награди.

Двете "бронзови статуетки" отлитат за Германия и САЩ. Трета награда получава Михаел Есл - студент по композиция в Академията за музика "Ханс Айслер" в Берлин, носител на първи награди от международните конкурси "Алба Роса Вийтор" в Испания и "Джоузеф Дорфман" в Германия. Сегашния си успех в София младият Михаел Есл "регистрира" с впечатляващата си "пълноструйна", заредена с енергия, камерна творба "Flowing". Другият "бронз" е присъден за "Кралския танц на Юнгфтак" от Чарлз Кори - много известен вече американски композитор с докторска степен по музикална теория и композиция от Университета в Питсбърг. Музиката му се изпълнява из цяла Европа, Северна и Южна Америка, с успешни премиери в Амстердам, Сиатъл, Урбана и Буенос Айрес.

Макар "само" с втора награда, победителка в това оспорвано състезание е българката Десислава Георгиева. Тя се е представила с оригиналното заглавие "Перперикония" - инструментална поема за флейта и струнен квартет, вдъхновена от древната тракийска сага за свещения скален град от Омирово време - Перперек. Творбата на талантливата 26-годишна авторка, съгласно регламента на конкурса, ще има своята световна премиера на следващия, ХV международен форум "Млади виртуози". Той ще се проведе през декември 2019-а и ще бъде посветен на 120-годишнината от рождението на Панчо Владигеров.

Това не е първото конкурсно отличие на Десислава Георгиева, възпитаничка на Нов български университет и понастоящем редовен докторант в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". През есента на 2015-а, току-що дипломирала се в НБУ в специалност тонрежисура, изучаваща в Minor-програма "Хорово дирижиране" при доц. Деян Павлов и композиция при проф. Стефан Драгостинов, тя спечелва трета награда на конкурса в Чепеларе "Нова българска музика 7/8" за песента "Бре, Калинко" - оригинално полифонично творческо взиране на младата авторка в богатата родопска традиция.

Наградата, завоювана на ХIV международен конкурс за композитори "Млади виртуози", е пореден забележителен успех на композиторската школа на класа на проф. Стефан Драгостинов и НБУ. Като безспорен "ветеран-терминатор" през всичките тези години се утвърждава Емерих Амбил. Редом до него са Сара Костадиновска, Валерия Крачунова и Мина Ефремова, а с поредния успех на международния конкурс "Млади виртуози 2018" - и младата Десислава Георгиева. За изминалите години досега спечелените международни награди са 21. 

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ