06 Май 2024понеделник14:09 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Учени дискутират демографската катастрофа

/ брой: 200

автор:Юри Михалков

visibility 1724

Ако през 2016 г. няма трудоспособно население в 20% от селищата в България, до 2030 г. този показател ща нарасне до 40 на сто. Ако през 2016 г. 23% от територията на България има гъстота на населението под 10 души на кв. км, през 2030 г. тази площ ще стане 60% и ще се превърне в демографска пустиня. През 2030 г. жителите в половината от населените места у нас ще паднат с над 60 процента. Тези и други тревожни данни бяха представени на проведения вчера семинар "Демографската криза в България - реалности, проблеми и решения", организиран в централата на БСП от Фондация "Солидарно общество" и Фондация "Фридрих Еберт". Данните са от изследването за българската демография на доц. д-р Надежда Илиева от БАН и доц. д-р Георги Бърдаров от Софийския университет, които представиха още данни за демографската катастрофа и възможните решения.
Проф. д-р Емилия Масларова изтъкна гето раждаемостта и превръщането й в бизнес при ромите. Според Проф. Михаил Мирчев има проекти за създаването на ислямски анклави в България, а в страната ни протича цивилизационен разлом. По думите му 1% от населението има доходи от над 10 000 лв. месечно и 2% притежават 40% от националното богатство. Средната класа е едва 15%, докато работещите бедни са цели 45%, а 20% са работническата класа. Бившият министър Костадин Паскалев и бившият зам.-министър на образованието Иван Кръстев се спряха на недостатъците на регионалната политика и образованието като демографски фактори. На семинара се говори и за необходимостта от трайно съгласие между политическите сили и в обществото като условие за преодоляване на катастрофата. Според доц. Георги Бърдаров другите мерки са задържане на младите с доходи от 2000-3000 лева месечно, привличане на българи отвън, образование и социална сигурност. Семинарът е част от подготовката за голямата конференция по проблема, планирана за края на месеца.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1826

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1784

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1608

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1903

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 2077

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1696

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1745

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1975

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1737

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1921

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ