05 Май 2024неделя14:08 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Творения от сапун и вода, или феноменът на мехурите

Символите на мира и хармонията не приличат на цветовете на дъгата, а по-скоро на разлят върху мокро шосе бензин

/ брой: 198

автор:Альона Нейкова

visibility 9605

Едно от любимите забавления за деца и възрастни е сътворяването на сапунени мехури. Те парят във въздуха, преливат се с всички цветове на дъгата и винаги предизвикват усмивка. Малцина обаче знаят, че са съставени от 3 слоя - водата е "затисната" между две тънки молекули сапун.

Животът на мехурите е много кратък - те се пръскат за секунди, изглежда, от само себе си или от допира с друг предмет. Тяхната недълговечност обаче се е превърнала в синоним на нещо непривлекателно и изпразнено от съдържание. Въпреки това обаче хората вече над 5000 години експериментират с разтвори от сапунена вода в стремежа да създадат най-красивите, най-големите и най-дълготрайните мехури.


Освен че се асоциират с детските игри, те представляват интерес и от гледна точка на физиката и математиката. Именно учените установяват, че съществуването на сапунения мехур е възможно, понеже повърхностният слой на една течност притежава определено повърхностно напрежение, което му придава еластичност. Казано по този начин, изглежда доста засукано. Затова експертите поясняват, че един мехур от чиста вода не би бил стабилен и е необходимо в нея да има разтворено повърхностно активно вещество (като сапун или веро), което да стабилизира мехура. Сапунът избирателно усилва най-слабите му части, пречи му да се раздува повече и също така намалява изпарението на течността. И мехурът става по-траен и може да променя формата си под въздействието на въздушни течения. Най-често обаче тя изглежда като балон или сфера.
И децата, и възрастните се сещат за сапунените мехури най-вече когато е топло. Любопитен факт е, че ако се надуват при температура минус 15 градуса по Целзий, те ще замръзнат при контакт с повърхността. Въздухът вътре в сапунените мехури постепенно ще се промъква навън и накрая те ще се разрушат от собственото си тегло. Когато при минус 25 градуса се опитате да направите мехур, той ще замръзне в почти идеална сферична форма. Но тъй като въздухът ще се охлажда и свива по обем, красивото творение от сапун и вода може частично да се разруши или формата му да се изкриви. Мехури, напомпани при тази температура, винаги ще са малки, понеже бързо ще замръзват. И ако продължавате да ги надувате, неизбежно ще се пръснат.
Цветовете на сапунените мехури не приличат на дъгата, а по-скоро напомнят на разлят бензин по мокро шосе. Тези цветове се наричат иридесцентни, обясняват се с интерференцията на светлинните вълни и зависят от дебелината на слоя. Когато светлинна вълна достигне повърхността на мехура, част от нея се отразява, докато друга част навлиза в дълбочината на слоя и бива отразена във втората разделителна повърхност: тази между сапунения слой и въздуха, затворен в мехура. Външен наблюдател вижда интерференцията между двете вълни.
Промените в цвета на сапунените мехури се наблюдават, когато те изтъняват, докато течността се изпарява. По-дебелите прозрачни красиви сфери спират по-дългите - червени - дължини на вълните, което води до отражения в синьо-зелено. Докато мехурът изтънява, последователно се спират жълтите вълни - отражението става синьо, после зелените - стига се до магента, накрая сините - цветът вече е златистожълт. Най-сетне, когато стената на сапунения мехур стане по-малка от дължината на вълната на видимата светлина, мехурчето престава да отразява каквито и да било цветове и се пука. Така промените в цветовете се оказват полезен индикатор за крехкостта на творението от вода и сапун.
Играта с мехури е едно от любимите занимания на малки и големи. За древността й се откриват свидетелства дори в картините на фламандски художници от ХVII век. Те изобразявали деца, които духат сапунени мехурчета през глинени тръбички. В днешно време ефектните творения от сапун и вода са толкова впечатляващи, че се организират различни фестивали, конкурси и шоу програми с участието не само на деца, но и на възрастни.
Английският фотограф Ричардс Хикс се прочува най-много с приказните си снимки на сапунени мехури. Идеята се ражда, когато наблюдава как племенницата му се забавлява с прозрачните малки и големи, бързо и бавно пукащи се сфери. Оказва се, че зрелището е още по-впечатляващо, ако се запечата с фотографска техника. Страхотните кадри на Хикс продължават да радват окото и предизвикват възхищение у мнозина.
Американецът Тим Кехоу пък посвещава 15 години от живота си, за да създаде цветни сапунени мехури. Любопитното е, че когато се пукнат, оставят синьо, червено или жълто петно, което изчезва след 15 минути без никакви следи. Изобретателят нарича творението си Bubbles и го превръща в доходоносен бизнес. Две 100-милилитрови шишенца цветен разтвор се продават за 15 долара.
"Непрекъснато слушах, че е невъзможно сапунените мехури да се боядисат. Това обаче не ме обезкуражаваше", признава Кехоу. За целите си той се опитва да използва бои, употребявани в хранително-вкусовата промишленост, които се оказват неподходящи, тъй като се стичат по повърхността на мехура. Други съставки пък водят до това, че оставят устойчиви на всякакви перилни и миещи препарати петна по дрехите, ръцете, косите, мебелите и т.н. Тим обаче успява да постигне своето и през 2005 г., която нарича повратна, получава отличието Grand Prize for Innovation от сп. "Popular Science". Кехоу признава, че въпреки радостта от победата преживява и немалко трудности, макар изобретението му днес да се радва на голямо търсене.
Истински бум на сапунените мехури е регистриран още през 60-те години на ХХ век, когато компанията "Chemtoy", произвеждаща препарати за миене и чистене, пуска на пазара шишенца със сапунени мехури. За хипи поколението - децата на цветята - те се превръщат в символ на мира и хармонията.

Тайната рецепта на вълшебната течност


Съдържанието на магазинната опаковка със сапунени мехури свършва доста бързо. Улисани в сътворяването на красивите прозрачни летящи сфери, често разливаме скъпоценната течност. И смятаме, че грешката може да бъде бързо поправена, ако просто разредим с малко вода веро или шампоан. Ефектът обаче изобщо не е същият. И се оказва, че дори простите на пръв поглед сапунени мехури се правят по тайна рецепта. Който я знае, успява да получи страхотен фойерверк от големи и малки сапунени мехури.
Ще ви трябва половин чашка детски шампоан, 1,5 чашка дестилирана вода, 2 ч.л. захар. Всичко се разбърква и се добавя още толкова глицерин (продава се в аптеките). Можете да смесите почти същите продукти, но в малко по-различно съотношение - 2 части веро или шампоан, 6 части дестилирана вода, 1 част глицерин. И имайте предвид, че сапунените мехури са най-продаваната играчка в света - всяка година страстните почитатели на това развлечение изкупуват над 200 млн. шишенца с вълшебната течност.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1600

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1576

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1427

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1696

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1836

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1520

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1534

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1770

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1544

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1690

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ