17 Юли 2025четвъртък21:27 ч.

Творби на Атанас Шаренков в "Арте"

/ брой: 250

автор:Дума

visibility 343

Изложбата на Атанас Шаренков се базира на представителна извадка от живописното творчество на автора. Шаренков работеше почти единствено тънкослойна живопис, което гарантира дълговечността на картините му. Както сам понякога споделяше, в бъдеще те няма да се нуждаят от реставрация, отбелязва проф. Чавдар Попов във връзка с изложбата в галерия "Арте". Тя посвещава събитието на Деня на народните будители и отбелязва 20 г. от нелепата гибел на Атанас Шаренков.                                                                             
"Освен като живописец и реставратор, Атанас Шаренков е известен и като един от най-добрите изследователи на технологията на кавалетната и стенната живопис в България. След ранната му смърт неговата съпруга Венера Шаренкова предаде научния му архив и част от богатата му библиотека в Центъра за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към СУ "Св. Климент Охридски", посочва проф. Аксиния Джурова. Според проф. Елка Бакалова Шаренков е преди всичко художник. "Неговите творби се разпознават мигновено. Картините му впечатляват с деликатни багри, непривични гледни точки на композицията и със специфична живописна техника", допълва тя.                                                                                   
Изложбата е отворена за посетители до 7 ноември в "Арте" на ул. "Г.С. Раковски" 183 А, тя се осъществява съвместно със Съюза на колекционерите в България.
 

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 746

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 740

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 801

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 780

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 781

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 753

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ