02 Ноември 2025неделя10:12 ч.

Турция забрани "Дойче веле" и "Гласът на Америка"

автор:Дума

visibility 1185

Германските и американските медии "Дойче веле" (Deutsche Welle) и "Гласът на Америка" (Voice of America) вече са недостъпни в Турция за потребители, които не използват VPN. Медийният регулатор обяви, че те нямат съответен лиценз за работа.

Турският Върховен съвет на радио и телевизия (RTUK) изпълни решение от февруари, което изисква от международните медии, които излъчват видео съдържание на турски онлайн, да кандидатстват за лиценз за излъчване на телевизионен сигнал. Съд в Анкара постанови късно в четвъртък да се ограничи достъпа до уебсайтовете на финансираните с публични средства "Дойче веле" и "Гласът на Америка".

От "Дойче веле" заявиха, че не отговарят на изискването за лицензиране, защото то "би позволило на турското правителство да цензурира редакционно съдържание". Генералният директор Петер Лимбург каза, че това е обяснено подробно на RTUK.

"Например медиите, лицензирани в Турция, са задължени да изтриват онлайн съдържание, което RTUK тълкува като неподходящо. Това е просто неприемливо за независим оператор. DW ще предприеме правни действия срещу блокирането", каза г-н Лимбург.

Бордът е доминиран от управляващата партия на турския президент Реджеп Тайип Ердоган и нейните националистически съюзници и редовно глобява критични телевизионни оператори.

Илхан Таши, член на RTUK от основната опозиционна партия Републиканска народна партия, каза, че се противопоставя на блокирането на двата чуждестранни оператора. "Ето ви свобода на печата и развиваща се демокрация!" - допълни той саркастично.

Съюзът на журналистите в Турция нарече решението цензура. "Откажете се от опитите да забраните всичко, което не харесвате, това общество иска свобода", написа организацията в "Туитър".

През февруари RTUK заяви, че е идентифицирала три уебсайта без лицензи за излъчване, които включват и услугите за Турция на Euronews. Euronews обаче каза, че не е излъчвал на живо на турски или не е пускал в ефир визуални емисии, следователно е освободен от изискванията за лицензиране.

От "Гласът на Америка" отбелязаха през февруари, че докато лицензирането за телевизионни и радиопредавания е нормирано, тъй като ефирните вълни са ограничени ресурси, то интернет няма ограничена честотна лента. "Единствената възможна цел на изискването за лицензиране за интернет разпространение е да се даде възможност за цензура", се казва в изявление на VOA. "Правителствата имат легитимна отговорност да регулират спектъра, за да гарантират, че той се използва в интерес на широката общественост."

Говорителят на Държавния департамент Нед Прайс написа в Туитър, когато регламентът за лицензиране се появи през февруари, че САЩ са загрижени от "решението на RTUK да разшири правителствения контрол върху свободните медии".

Турция беше оценена като "Несвободна" за 2021 г. в индекса Freedom of the Net на Freedom House. Стотици хиляди домейни и уеб адреси са блокирани. "Репортери без граници" класираха Турция на 149-о място от 180 страни в своя Световен индекс за свобода на печата, като казаха, че "се използват всички възможни средства за подкопаване на критиците", включително отнемане на журналистически карти, онлайн цензура, съдебни дела и арести.

Всяка сграда със собствен пощенски код

автор:Дума

visibility 2099

/ брой: 204

Основен ремонт за 51 млн. лева на пътя Рудозем-Смолян

автор:Дума

visibility 2063

/ брой: 204

Задава се нов собственик на "Лукойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 2150

/ брой: 204

С 20% нарасна за година външният ни дълг

автор:Дума

visibility 2010

/ брой: 204

Си Дзинпин и Доналд Тръмп се споразумяха

автор:Дума

visibility 2145

/ брой: 204

Крайнодесните загубиха вота в Нидерландия

автор:Дума

visibility 2471

/ брой: 204

Русия кани западни журналисти в Донбас

автор:Дума

visibility 2378

/ брой: 204

Казахстан забранява ЛГБТИ пропагандата

автор:Дума

visibility 2125

/ брой: 204

Динозаврите

автор:Александър Симов

visibility 2174

/ брой: 204

Участието в управлението беше правилно решение

автор:Дума

visibility 5153

/ брой: 204

Вечно виновните комунисти

автор:Александър Симов

visibility 6991

/ брой: 203

Голямо "Ако" в схемата

visibility 3810

/ брой: 203

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ