04 Май 2024събота17:08 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Турция в безпомощна самота

Връзките със Запада са "пред скъсване"

/ брой: 99

visibility 36

DW

Турция изпада във все по-дълбока изолация: спрямо Европа, но и други региони в света. Затова Анкара взе да говори за "ценната самота", която си била самоналожила. Зад фразите обаче прозира най-вече безпомощност.
"Турският народ няма да забрави и няма да прости изявленията на германския президент Гаук". Или: "С декларацията си австрийският парламент нанася трайни вреди на турско-австрийското приятелство". Протестите на Анкара, отправени към Виена, Брюксел, Берлин, Ватикана и дори Москва, много си приличаха: във всички тях се казваше, че съответните правителства и техните представители са се осмелили да назоват "геноцид" избиването на арменците в Османската империя през 1915-1917 г.
"Нито папата като религиозна фигура, нито Европейският парламент, който междувременно се е превърнал едва ли не в рупор на растящия расизъм в Европа, са в правото си да произнасят подобни високомерни присъди. Никому няма да позволим да се отнася към нас с подобна арогантност", гневно заяви турският премиер Ахмет Давутоглу.
Връзките със Запада са "пред скъсване", обобщи на следващия ден критично настроеният към турското правителство журналист Серкан Демирташ. Турция изпада според него във все по-голяма изолация. И действително: реакциите на турското правителство по въпроса за геноцида над арменците ясно откроиха онова, което в Анкара отдавна не е тайна за никого: а именно, че по-малко от шест седмици преди парламентарните избори от големите предишни обещания на турската външна политика не е останало почти нищо.
"Така наречената политика на нула проблеми със съседите се е превърнала в политика на проблеми с всички съседи. Ужасно е", констатира в анкета читател на консервативния вестник "Заман". "За връзки вече изобщо не може да става и дума. Навсякъде само конфликти. Всичко върви на зле. Съвсем се изолирахме", отбелязва друг читател.
Турското правителство уверява избирателите си, че било предпочело "ценната самота" по собствен избор. Само че външнополитическата изолация се възприема в последно време много повече като безпомощност, смята известният политолог Соли Йозел от Истанбул. "Докъм 2011 г. Турция не се изолираше, нашето мнение се приемаше насериозно и все още имаше известен ефект. Днес от това няма и следа", смята Йозел.
Поглед към картата на света, окачена на стената в бюрото му, е достатъчен, за да разберем защо стига до този извод. Отношенията на Турция с Брюксел? По-скоро замразени. Почти никой не говори напоследък за скорошно присъединяване на Турция към ЕС. В Кавказкия регион единственият й останал съюзник е Азербайджан. А и мъжкото приятелство между Путин и Ердоган - преди тъй често демонстрирано - доста позатихна, откакто Москва показа, че станат ли нещата сериозни, чувствата на турците са й всъщност безразлични.
В арабския свят, където допреди години й предричаха водеща политическа и културна роля, Турция е станала междувременно нежелан гост. В Египет и Израел тя няма вече дори дипломатически представителства. "Главният проблем са процесите в самата страна", обяснява тази загуба на имидж политологът Йозел.
В чужбина Турция все повече се възприема като страна, в която правната система се разпада и в която се налагат тоталитарни тенденции. Страната, която до неотдавна минаваше за образец на мюсюлманска и въпреки това демократична страна, в последно време все повече се отдалечава от този си образ. Без въпросното преимущество Турция няма какво повече да предложи освен изгодното си геостратегическо положение. Дори този коз обаче изглежда проигран. Доскоро никой не допускаше, че в ядрения конфликт между Иран и Запада може да бъде постигнато спрозумение. Изведнъж обаче то се оказва възможно - и то без тъй важния доскоро посредник Анкара.
Турция се нуждае от нова външна политика, убеден е политологът Йозел. И САЩ биха могли някой ден да заявят, че масовите убийства над арменците между 1915 и 1917 г. са били геноцид. И какво друго би могла тогава да направи Турция, освен най-после да промени позицията си? Кой би останал стратегическият й партньор в един определящ себе си по новому свят? Турция ще трябва да направи своя действителен избор, заключава Йозел.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1211

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1073

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1222

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1401

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1199

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1167

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1372

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1202

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1311

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ