02 Май 2024четвъртък17:01 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Турция намери нов военен пазар

Украинската армия ще приеме на въоръжение безпилотните ударни апарати "Байрактар"

/ брой: 11

автор:Георги Георгиев

visibility 2664

Украинската армия ще приеме на въоръжение нови турски ударни безпилотни самолети от типа "Байрактар". Това съобщи от своята страница във фейсбук президентът на страната Петро Порошенко. На 12 януари той разкри, че вече е подписан съответният договор между държавната компания "Укрспецекспорт" и турската "Байрактар Макина", съобщи сайтът warpost.ru. 

По данни на друго издание - defence-blog.com, украинската армия ще получи общо шест машини "Байрактар ТВ2". Подробностите по сделката не се съобщават. Според Порошенко тази сделка била част от разширяването на военнотехническото сътрудничество с Турция и се вписвала в курса на страната към членство в НАТО. 

"Байрактар" е среден по размери безпилотен ударен самолет, проектиран от едноименната турска компания през 2007 г., а след две години направил първия си полет. През 2016 г. е официално приет на въоръжение от турската армия. Безпилотникът може да се намира непрекъснато във въздуха до 24 часа и да се издига на височина от 7300 м. Той може да бъде управляван на разстояние от 150 км от пункта за управление. Съществува и възможност да извърши полета в автоматичен режим по предварително зададена програма, включително да излети и кацне без намесата на оператор. Максималната му скорост е 250 км/ч, крейсерската - 130 км/ч. 

Апаратът е дълъг 6,5 м, размахът на крилете е 12 м. При максимална маса от 650 кг полезното му натоварване е 55 кг. Освен видеокамерите и други системи за наблюдение, "Байрактар" може да носи управляеми бомби и ракети с лазерно насочване. Турция е поръчала три безпилотни авиационни системи (БАС) от този вид. Една БАС включва шест безпилотни самолета, три наземни станции за управление, комплекти за наземно обслужване. Екипажите са съставени от командир, пилот и оператор на полезното натоварване. 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 599

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 585

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 726

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 637

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 709

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 602

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 653

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ