Турците в Северна Македония с ултиматум към преброяването
Нямало да признаят резултатите му, ако са под 7% от населението
/ брой: 180
Турската общност няма да признае националното преброяване в Северна Македония, ако броят на турците в страната се окаже под 7 на сто. Това предупреди Емин Хусрев от Координационния орган за преброяване на населението.
"Според списъка на гласоподавателите, според анализите, анкетите и данните на неправителствени организации и Световната банка, направени въз основна на данни за място, също за раждаемостта на турците, приехме декларация, че нашата общност не може да бъде по-малка от 7 процента в РСМ", заяви той. И посочи някои критики за преброяването. Например, приложението е на турски, но отговорите са на македонски, това поставя под съмнение дали отговорите на турската общност са от значение за преброяването. Хусрев критикува и броят на преброителите: "Трябваше да има 206 преброители, които да отговарят за преброяването на турската общност. В момента липсват около 75".
БГНЕС припомня, че това е първото преброяване в РСМ за последните 20 години, то ще продължи до 30 септември. Това е единствената европейска държава, където то не е извършвано за такъв дълъг период. Причините за този парадокс не са в липсата на капацитет и опит, а чисто политически. Преди десетина години имаше опит за подобен процес при управлението на Никола Груевски, но той бе прекъснат по неясни причини. По неофициална информация това е станало по искане на лидера на ДСИ Али Ахмети, защото голяма част от неговите албански сънародници вече не живеят в страната и така техният процент ще излезе по-малък от очакванията.
Вече над 20 години в западната ни съседка една от най-големите "държавни тайни" се оказа, не само колко души живеят там, а и какви народности я населяват. Преброяването в РСМ е от изключително значение за бъдещето на страната. Властите, претендират, че "са изпълнили всички условия за започване на преговори за членство в ЕС и дори, че нито една друга държава не е била по-подготвена от тях". Ще трябва обаче да убедят Брюксел, че преброяването се извършва при спазването на човешките прави и европейските стандарти. И най-вече в условията на гарантирана свобода на волеизявлението на всеки един от нейните граждани.
Междувременно пенсионираният турски генерал Ердоган Каракуш заяви, че в случай на война с Гърция град Солун ще се превърне в основна цел на турската сухопътна операция, предаде РИА Новости. Каракуш отбеляза, че западната им съседка, като съюзник на САЩ, е предоставила на американците територията си за военни бази, една от които се намира близо до град Александруполис в Тракия. Базата е оборудвана и готова да блокира турската сухопътна операция. На свой ред Гърция, според генерала, ще иска да превземе Истанбул.
Припомняме, че кипърският проблем съществува в отношенията между Гърция и Турция от 1974 г. насам. Турция окупира северната част на Кипър и обяви там Турска република Северен Кипър, която не беше призната от никоя държава, освен от самата Турция. Отделно двете страни страните са в конфликт заради граничен спор в Средиземноморието.