19 Ноември 2025сряда21:59 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Турците одобриха промените

Резултатът от референдума е политически триумф за премиера Ердоган и неговата Партия на справедливостта и развитието

/ брой: 211

автор:Дума

visibility 497

Над половината (58%) от турските избиратели одобриха на референдум пакета от конституционни промени, които ще доведат до преструктуриране на съдебната система и ще ограничат влиянието на армията. Това заяви турският премиер Реджеп Ердоган след обявяването на резултатите от народното допитване.
"Преминахме исторически тест по пътя към развита демокрация и върховенство на закона. Демокрацията ни сега е много по-силна. Днес победител е именно тя", заяви турският премиер под аплодисментите на поддръжниците от неговата Партия на справедливостта и развитието. "Избирателната активност е била 77-78 на сто", допълни той.
Същността на законодателните промени е да разформирова участието на военната прослойка в съдебното управление, с която правителството е във влошени отношения. Реформата на конституцията ще даде повече власт в ръцете на ислямско-консервативното правителство пред светската опозиция и армията.
След обявяване на предварителните резултати Европейската комисия приветства одобрението на конституционните промени, като го нарече стъпка в правилната посока. "Тези реформи са стъпка в правилната посока, тъй като се отнасят до редица дългосрочни приоритети в опитите на Турция за пълно спазване на критериите за членство в ЕС", заяви комисарят по разширяването на ЕС Щефан Фюле.
Американският президент Барак Обама също приветства Турция с "енергичността на турската демокрация", след като почти 80% от имащите право на глас се явиха пред урните.
Турция е на ръба на забележителна политическа трансформация, чиято цел е да обуздае силния някога светски характер на държавата, коментира британският в. "Гардиън". Промените драстично ще ограничат съдилищата и ще подчинят въоръжените сили на гражданското управление. Резултатът е изключителен политически триумф за турския премиер Реджеп Тайип Ердоган и неговата управляваща Партия на справедливостта и развитието, отбелязва британското издание. 
С реформата военни служители ще могат да бъдат съдени в граждански съдилища, съдии няма да могат да забраняват политически партии, а президентът и парламентът ще имат думата при определяне състава на влиятелния конституционен съд. Освен това референдумът показва кой най-вероятно ще спечели парламентарната надпревара догодина. Според "Ню Йорк таймс" победата на турското правителство ще внесе и остри идеологически разделения в дълбоко поляризираната страна. Управляващата партия представи промените като усилия да се заздрави демокрацията в Турция и да се разчисти пътят към членство в ЕС. Противници на промените обаче ги описаха като организирано завземане на властта, целящо да подкопае светския характер на държавата.

Зимната ваканция у нас поскъпва с до 10 на сто

автор:Дума

visibility 2849

/ брой: 217

Пускат единен електронен билет в транспорта

автор:Дума

visibility 1881

/ брой: 217

Държавата печели от енергетика и военна промишленост

автор:Дума

visibility 2363

/ брой: 217

Взехме нов заем за 300 млн. лв.

автор:Дума

visibility 2315

/ брой: 217

СС на ООН прие резолюция за Газа

автор:Дума

visibility 2363

/ брой: 217

Проверки за глоби в Босна и Херцеговина

автор:Дума

visibility 2077

/ брой: 217

Мадуро е готов да се срещне с Тръмп

автор:Дума

visibility 2634

/ брой: 217

Армейски колапс грози Украйна

автор:Дума

visibility 2249

/ брой: 217

Сезон на добавките

автор:Аида Ованес

visibility 2557

/ брой: 217

Бойкот на заведенията

автор:Иван Бакалов

visibility 2405

/ брой: 217

Викане срещу празна обществена сграда

visibility 2132

/ брой: 217

Имаш ли спестени пари да ми услужиш?

автор:Аида Ованес

visibility 2354

/ брой: 217

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ