26 Април 2024петък21:23 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Президентските избори в Турция

ТУРСКИЯТ СЦЕНАРИЙ НА РУСИЯ: ПОБЕДА НА ЕРДОГАН = ЗАГУБА ЗА БАЙДЪН

/ брой: 83

автор:Дума

visibility 163

Елена Панина     


За Владимир Путин Ердоган е съюзник, защото блокира Босфора за флота на НАТО по време на войната в Украйна. В Кремъл се боят, че ако президентът изгуби изборите, опозицията може да превърне Турция в нов антируски трамплин.

Газовите трасета през територията на Турция я превърнаха в стратегически играч на световните енергийни пазари. Газпром преведе на Анкара 7 милиарда долара като вноска за създаването на газовия хъб. В подкрепата си за Ердоган руските интереси съвпадат с интересите на някои арабски държави. По внушение на Москва Саудитска Арабия преведе на Турция 5 милиарда долара като депозит за решаване на икономическите проблеми на страната.

Недоволният от Ердоган Джо Байдън се надява на победа на турската опозиция, защото тя може да загърби Конвенцията от Монтрьо и отвори Черно море за кораби на НАТО.

 

Докато подкрепяме Ердоган, ние трябва да изработим варианти, в случай че опонентите му спечелят. А това означава да се изследват отношенията в една коалиция, способна да дойде на власт, да се идентифицират слабостите и конфликтите на интереси в нея.

Неосъщественото трасе на газопровода "Южен поток", от който България щеше да печели поне по 400 млн. евро от транзитни такси, а синьото гориво у нас щеше да има стабилно ниска цена

Споровете на руските експерти за перспективите на руско-турските отношения, свързани с недобрите перспективи на Ердоган на президентските избори, се основават на съпоставката на ползите и вредите за Русия от смяната на властта в Турция.

Всички са единодушни: при каквото и да е правителство Турция е геополитически съперник на Русия почти по всяко време и във всички региони на света, където има турски и руски интереси.

Все пак има известна разлика между Ердоган и неговата опозиция и за Русия тази разлика е много чувствителна.

Всички турски елити са проатлантически настроени, разликата между тях е само в степента на амбицията им. Поради авантюристичния си характер Ердоган е запален по идеята за насърчаване на пантюркизма и изнудва Запада за това по цял набор от важни за него въпроси.

Противниците му изграждат политиката си върху други доктрини и затова ще бъдат по-отстъпчиви пред Запада в осигуряването на неговите интереси.

В Русия се интересуват от Ердоган, защото, за да увеличи личното си значение в очите на Запада, той блокира Босфора за флота на НАТО по време на Специалната военна операция в Украйна. САЩ са изключително раздразнени от това и искат точно в този момент да присъстват в Черно море. Те вярват, че ако опозицията на Ердоган дойде на власт през май, тя ще пренебрегне Конвенцията от Монтрьо и ще позволи присъствието на НАТО в Черно море.

Газопроводът "Турски поток", превърнал Турция в основен играч на газовите пазари

Турският президент не пуска НАТО през Босфора не защото спасява Русия, а защото се страхува от принизяването на ролята на турския флот. Шантажът е основен елемент в политиката на Ердоган. Може да се прогнозира, че прозападните му опоненти ще са по-малко склонни към подобна игра. За Русия блокираният за НАТО Босфор е съдбоносно важен фактор.

Ако опозицията победи, Турция ще се превърне в още един антируски трамплин. Без съмнение това ще доведе до повишаване на напрежението по югозападната ни граница.

 При този сценарий в Северен Кавказ и Централна Азия прозападна Турция ще ограничи своите неоосмански амбиции и ще отстъпи влиянието си на САЩ и ЕС. За Русия това означава стесняване на възможностите за дипломатическа игра между центровете на властта, те ще станат по-малко поради оттеглянето на Турция от числото на играчите. Това означава, че ще намалее възможността за ситуативни съюзи срещу основния противник САЩ. 

 Какво ще направят Русия, Китай, Иран и Индия, ако новата турска администрация загуби интерес към проекта за международния транспортен коридор Север-Юг? Всичко това не може да не вълнува Москва, Пекин, Техеран и Делхи. 

Може ли 

газопроводът "Турски поток" 

да помогне на Ердоган да спечели изборите? Чрез Еманюел Макрон Западът вече заяви, че Старият свят няма намерение да купува този газ. Възможно е обаче проектът, подобно на "Северен поток 2", да се окаже в задънена улица. В краткосрочен план обаче, преди изборите 7-те милиарда долара, прехвърлени от Русия на Турция като нейна вноска за създаването на газовия хъб, ще дадат своята лепта за Ердоган.

По отношение на подкрепата на Ердоган интересите на Русия съвпадат с тези на арабски държави. Неслучайно - вероятно по споразумение с Руската федерация, Саудитска Арабия преведе на Турция 5 милиарда долара под формата на депозит за решаване на икономически проблеми.

Президентът Реджеп Ердоган и опозиционният кандидат Кемал Кълъчдароглу

Какво трябва да направи Русия в такава ситуация? Изводът е очевиден: да помогне на Ердоган да устои, съзнавайки, че това не е съюзник, а временен ситуационен спътник. В същото време е добре да се подготвим за победа на опозицията.

В Турция няма обективна социология на предизборните рейтинги - всеки кандидат си прави проучвания в негова полза. Но ако Кемал Кълъчдароглу спечели, това ще е победа на всичките шест опозиционни партии.

Опозицията, ако спечели, което изобщо не е гарантирано, ще трябва да решава същите проблеми, които сега са пред Ердоган - газовият хъб, газът от Русия, запазването на зърнената сделка и присъствието на руския пазар.

Условията, които Русия ще предложи, ще повлияят на външната политика на Анкара. Тук наследниците на Ердоган няма да могат да се откажат от наследството му, въпреки че той ще е политически унищожен

Евтиният газ от Русия 

ще помогне на новото правителство да укрепи както икономиката, така и своята  легитимност. Преговорите за хъба са отложени с месец, но със сигурност ще се върнат към тях. Неслучайно зърнената сделка бе удължена от Русия до датата на президентските избори.

Не е изключено турската опозиция да повтори опита на американските демократи. В случай на поражение и прехвърляне на целия комплекс от проблеми върху опозицията, 

Реджеп Ердоган ще се превърне в турския Доналд Тръмп и затова победата на прозападната опозиция може да се окаже пирова.

Какви са вариантите на Русия в турския гамбит? Първо, непременно да подкрепим Ердоган на предстоящите избори с всички възможни средства. Второ, да се използват икономическите проблеми на Турция и противоречията в опозицията, за да се предотврати пълното минаване на Турция в зоната на западно влияние в случай на победа. Трето, дори да се наложи да жертваме Ердоган, нека не го отписваме като политик и да използваме политическите му амбиции в интерес на Русия.

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 268

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 282

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 248

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 317

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 278

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 208

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 300

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 296

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 259

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 267

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ