Туризмът е загубил 5 млрд. лв. през 2020 г.
Една трета от ресторантите у нас фалират
/ брой: 11
Загубите от вътрешен и входящ туризъм възлизат на около 4,2 млрд. лв. по данни от НСИ и БНБ за първите 9 месеца от 2020 г. Очакванията са те да нараснат поради малкия брой туристически пътувания в края на годината. "Не е изключено загубите от вътрешен и входящ туризъм да надхвърлят 5 млрд. лв. за цялата година, като все още предстои да бъде публикувана окончателната статистика", заяви министърът на туризма Марияна Николова при посещението си в Бургас. Тя представи данни от Единната система за туристическа информация за пренощувалите в местата за настаняване през 2020 г. Техният брой е 4,5 млн. От тях над 3,3 млн. са българи, а чужденците са над 1,2 млн. През миналата година са регистрирани над 400 хил. румънски туристи в местата за настаняване, а броят на гостите от Германия е под 100 хиляди. На трето място по посетители се нарежда Полша с над 85 хил. туристи.
Водещите 10 дестинации у нас за цялата минала година са Созопол, Приморско, Несебър, Варна, София, Банско, Велинград, Балчик, Самоков и Пловдив. Най-посещавана е община Несебър, която е посрещнала около половин милион туристи през миналата година. Очакванията са това лято да пристигнат 6 400 чартърни полета на Летище Бургас, каза Николова. Министерството на туризма предстои да открие туристическо представителство във Варшава. По думите на Николова в момента зимните ни курорти са пълни на 40%, а спа дестинациите са резервирани на 100%.
Италианското правителство удължи забраната за ски в алпийските курорти в страната до 15 февруари. Първоначално беше планирано ски курортите във Франция да бъдат отворени на 7 януари, но властите на страната решиха да отложат този въпрос до 20 януари. В Австрия, където ски курортите възобновиха работата си в края на декември, хотелите и ресторантите на тяхна територия останаха затворени.
Близо една трета от заведенията в страната фалират. Голяма част от тях затвориха заради мерките срещу пандемията и не възнамеряват да се върнат отново в бизнеса. Това обяви зам.-председателят на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация Атанас Димитров. Подобна е ситуацията в целия туристически бранш, включително и при хотелите, подчерта той. Кредитите на хотели и заведения са разсрочени до края на март, но това звучи несериозно, обясни Димитров. Според бизнеса теглените заеми трябва да бъдат разсрочени поне за 5 г., за да има време браншът да се съвземе, както и да се осигури достъп до нови оборотни средства.