Туризъм с необичайна цел, или пътешествия в търсене на силни преживявания
Алтернативният поглед върху някои дестинации не спира да провокира човешкото любопитство и превръща сектора в истинска индустрия
/ брой: 223
Световен ден на туризма вече 35 години се отбелязва на днешния 27 септември. Идеята за празника е на Световната туристическа организация, която през 1970 г. приема устава си. И 9 лета по-късно в испанския град Торемолино се взема решение за чествания, посветени на туризма. Целта е да се привлече вниманието към важните проблеми в бранша, както и да се акцентира върху социалното, икономическото и културното му значение за света. Това всъщност е празник на всеки, който поне веднъж е открил в себе си духа на пътешественика, както и на непосредствено заетите в сферата на туристическия бизнес, осигуряващи на желаещите най-разнообразни екскурзии в различни точки на света и приятен престой там.
Освен стандартните, широко рекламирани обиколки на забележителностите, с които е богата планетата ни, съществуват и доста необичайни, но не по-малко впечатляващи видове пътешествия.
Атомният
Този вид туризъм съвсем отскоро привлича любопитните. Очарованите от историята на атомния век се стремят да посетят онези места, където са станали едни от най-значимите инциденти. Съществуват дори специални експозиции, в които са събрани макети на ядрено оръжие и най-различни разработки в тази сфера. Но естествено, най-посещавани са местата, реално свързани с атомни взривове. Което означава, че основният поток от този тип туристи е насочен към Хирошима и Нагасаки. Също така всички подробности за аварията на Чернобилската АЕЦ се разкриват в специален музей, разположен в Киев.
Тъмният
Всичко, което има някакво отношение към стихийните бедствия, трагедии, смъртта и дори към задгробния живот, също предизвиква огромно любопитство от страна на пътешествениците. Именно подобни дестинациите се оприличават на тъмен туризъм. Историческата ценност на градове и села, където са загинали, самоубили са се или мистериозно са изчезнали доста хора, има голямо значение за определени кръгове. Сред най-популярните в това отношение са масови гробове и замъци, като най-посещаваният в света е намиращият се в Румъния Cetatea Poenari, където се смята, че е живял и убивал знаменитият Дракула.
Наркотичният
Прочутите холандски кафенета, предлагащи легална марихуана, всяка година привличат милиони младежи от цял свят. Пунктовете за наркотуризъм са много добре известни и популярни дестинации. А Амстердам дори се смята за столица за приятно прекарване на времето под въздействието на тревата. Колумбия пък е рай за наркобизнесмените. Един от най-посещаваните градове в света, особено от 90-те години на ХХ век насам, е Гоа в Индия, където употребата на екстази в дискотеки и клубове се превърна в поп явление. Въпреки че тази "мода" постепенно отминава, страната на слоновете продължава да привлича като магнит туристи, които си падат по наркотиците. Индийският хашиш се търси най-вече в Малана, където го произвеждат в огромни количества, но твърдят, че се държи и на качеството.
Екстремният
Трудно м оже да се открие по-опасен вид туризъм от този. Тук хората залагат най-вече на срещите с акули и кървави челюсти. Авантюристите обаче трябва да имат опит в подводните гмуркания, а предпазните клетки в случая са задължителни. На търсачите на силни усещания се предлага всичко, свързано с белите акули, както и други, не по-малко опасни морски хищници. Въпреки големия професионализъм и перфектната организация на тези екстремни турове, регистрирани са и няколко нещастни случая, дори с фатален край.
Суицидният
Несъмнено това е един от най-страховитите видове туризъм, който може да съществува изобщо. Това обаче не означава, че всички пътешественици с еднопосочен билет възнамеряват да сложат край на живота си. Обикновено хората, взели крайното решение да предприемат наистина последно пътуване, страдат от емоционални или чисто здравословни проблеми, както и от клинична депресия. И решават да прибегнат до суицидния туризъм като вид евтаназия. Твърди се, че се организират цели групи, които си плащат за турове до държави, където тя е официално разрешена или поне е декриминализирана. Други пък търсят идеални живописни или дори най-подходящи за самоубийство кътчета, където да реализират замисленото. Едно от най-популярните места в това отношение е Златната порта (Golden Gate Bridge) на Сан Франциско, САЩ. Градските власти дори се принудиха да монтират специални съоръжения в долната част на моста, за да предотвратят зачестилите суицидни акции.
Репродуктивният
Вероятно някои ще свържат този тип пътешествия със секстуризма, но нека не бързат със заключенията. Всъщност целта на подобни обиколки по-скоро би трябвало да се разглежда като наложителна по медицински причини. Още повече че репродуктивният туризъм е напълно легален и законосъобразен. Хиляди двойки, предимно от развитите страни, предприемат пътувания с цел да се намери идеалният донор на сперма. Това е възможно и благодарение на либералните правови норми, установени от някои държави, където разходите по процедурата са доста по-ниски, отколкото в световни мегаполиси. Според различни статистически данни страни, в които живеят високи, светлокоси, синеоки мъже, са сред предпочитаните дестинации за репродуктивен туризъм. Външният вид на бебето явно продължава да е от голямо значение за желаещите да станат родители.
Някои ще нарекат тези видове туризъм необичайни, екзотични или просто странни. Факт е обаче, че в повечето случаи пътешествията предоставят на хората шанса да се запознаят с нови, невиждани преди места. Това може да са архитектурни паметници, предмети на изкуството, исторически артефакти, различни цивилизации или просто нова кухня. Културното влияние на туризма не предизвиква никакви съмнения, но не бива да се недооценява и значението му в икономически план. Всъщност това е сектор, където съществува практически перманентна перспектива за растеж, развитие и нови работни места. Според последни данни в глобален мащаб 1 милиард туристи всяка година харчат близо 1 трилион долара, което превръща сектора в истинска индустрия, чието влияние няма как да бъде пренебрегвано. А алтернативният поглед върху пътешествията може само да стимулира човешкото любопитство и интерес.