02 Май 2024четвъртък06:50 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ТТП - поредният опит за доминация

Целта на Транстихоокеанското партньорство е далеч отвъд отпадането на тарифните и нетарифните бариери

/ брой: 234

автор:Кристиела Симеонова

visibility 1492

Транстихоокеанското партньорство е неолиберална атака за увеличаване на печалбите и доминацията и поставяне на работещите хора в свят на конкуренция един с друг, която да намали заплатите и да увеличи несигурността. Така проф. Ноам Чомски коментира споразумението между 12 държави от Тихоокеанския регион, още преди то да бъде финализирано. А това се случи миналия понеделник, определен от привържениците на договора като велик ден за световната търговия. Чили, Нова Зеландия, Бруней, Сингапур, Австралия, Виетнам, Канада, Малайзия, Перу, САЩ, Мексико и Япония (страните са изброени според реда им на включване в преговорите) подписаха в Атланта обсъжданото в продължение на 5 години Транстихоокеанско партньорство (ТТП). Заедно тези държави съставят 40% от световния БВП. Сега предстои ТТП да бъде одобрено от всяка страна участник.
Твърде несигурно е положителното му минаване през американския Конгрес, който разполага с 90 дни за неговата ратификация, т.е. евентуалното му одобрение трябва да се случи в началото на следващата година. Обама е върл привърженик на свободната търговия: "Америка е страната, която ще пише правилата на световната търговия през XXI век". Американският президент среща обаче непоколебимата позиция на лявата част на своята партия, както и на синдикатите, и природозащитниците. Кандидат-президенти от Републиканската партия, включително водещият в социологическите проучвания Доналд Тръмп, също се противопоставят на сделката. Затова

съдбата на ТТП в Конгреса не е много сигурна

Сенатор Бърни Сандърс - един от претендентите за кандидат-президент от Демократическата партия, също критикува ТТП, заявявайки, че то ще доведе до загуба на работни места и ще бъде в ущърб на потребителите. "Уол стрийт" и големите корпорации отново победиха. Време е ние да спрем мултинационалните корпорации да тъпчат системата, за да проправят път за своите печалби за наша сметка", заяви той.
Хилари Клинтън също се изказа против споразумението - реакция, която представя променената й позиция и дистанциране от администрацията на Обама. "От самото начало казвам, че ние трябва да сключим търговско споразумение, което да създава добри работни места в САЩ, да повиши нивото на доходите и да увеличи нашата национална сигурност. Не мисля, че това споразумение постига тези цели", заяви Клинтън. Нека не забравяме все пак, че САЩ са в обстановка на предизборни битки.
По време на преговорите Нова Зеландия заплаши да напусне заради начина, по който Канада и САЩ водят търговията с млечните продукти. Австралия не е много доволна от начина, по който САЩ и Мексико водят търговията със захар. Щатите пък не харесват политиката на Япония в търговията с ориз. Тези индустрии са подкрепени от значителни поддръжници, които биха блокирали одобрението на споразуменията в съответните страни.
"Опакован като подарък за американския народ, който ще обнови промишлеността ни и ще ни направи по-конкурентоспособни, ТТП е

троянски кон

"Файненшъл таймс" цитира финансовия блог Zero Hedge. "Това е преврат на мултинационалните компании, които искат глобално подчинение на техните правила. Гражданите трябва да се пазят", предупреждават икономистите на блога. Нещо да ви звучи познато? Сравнението с троянски кон се използва и щом стане дума за планираното споразумение между ЕС и САЩ (ТТИП), което среща непрестанно растящата съпротива на гражданите от двете страни на Атлантика. Въпреки това обаче не закъсняха поздравленията от страна на европейския комисар по търговията Сесилия Малмстрьом за подписаното ТТП, възприето като изключително добра новина и импулс за по-бързото и ефективно завършване на преговорите по ТТИП. Преговарящите дори възлагат големи надежди на следващия кръг идния месец във Флорида.
Критиките към Транстихоокеанското партньорство са досущ като тези срещу Трансатлантическото - огромната секретност на преговорите и позволеният достъп до информация само на ограничен брой мениджъри на корпорации - по време на преговорите дори конгресмените имат достъп само до част от документите, спорните клаузи като Механизма за защита на инвеститорите, защитата на авторските и патентните права... Според редица анализи споразумението ще убие свободната конкуренция и ще доведе до обедняване вместо до просперитет. Преди броени дни "Уикилийкс" публикува една от най-спорните глави от ТТП - тази за интелектуалната собственост. Тя съдържа закони и разпоредби, които ще имат "широк ефект върху интернет услугите, лекарствата, гражданските права и биологичните патенти".
Едно от основните притеснения е, че ТТП ще има

неблагоприятен ефект върху цените на лекарствата

с разширяването на законите за интелектуална собственост на определена марка лекарства и със забавянето на разработването на по-евтин заместител, което би могло да доведе до това по-бедните хора да трябва да чакат по-дълго, за да се сдобият с необходимите им лекарства. "Лекари без граници" реагираха остро срещу новината за ТТП. "Големите губещи от ТТП са пациентите и доставчиците на лечение в развиващите се страни", заявиха от организацията, определяйки договора като най-лошото търговско споразумение за достъп до лекарства в развиващите се страни, които ще бъдат принудени да променят своите закони, като включват защита на интелектуалната собственост за фармацевтичните компании. Според организацията този договор ще повиши цените на лекарствата за милиони хора, като ненужно ще разшири монополите.
Уеднаквяването на стандартите ще принуди фактически фирмите да получават патент по американски образец, в противен случай споразумението забранява "разработката, производството и достъпа до биопродукти на основата на протеини от растителен и животински произход". Това заплашва работата по проекти за разработване на нови ваксини и лекарства, включително и за лечение на рак.
Да не говорим и за

огромния лобистки натиск

целящ да ускори подписването на споразумението. Неотдавна британският "Гардиън" разкри колосалните суми, които са получавали американски сенатори от корпоративни членове на Американската бизнес коалиция за ТТП. Цифрите са стряскащи, но пък интересът оправдава средствата, нали?
"Ще чуете много за значението на ТТП в полза на свободната търговия. Реалността е, че това е споразумение за управление на търговията и инвестиционните отношения на членовете му - и то от името на най-мощните бизнеси във всяка страна", пишат икономистите Джоузеф Стиглиц и Адам Хърш в Project Syndicate.
Равносметката е ясна - пълна власт на корпорациите, съкращения на работни места, намаление на заплати, заплахи за стандартите за здраве и безопасност на храните, потъпкване на екологични норми. Защо тогава? След като не се очаква кой знае какъв просперитет от подобно споразумение, защо администрацията на Обама е толкова настоятелна в осъществяването му? Защо дори доказаната на практика неефективност на подобен род договори в лицето на Северноамериканското споразумение за свободна търговия (НАФТА) не я обезсърчава да продължи? Отговорът е ясен - както ТТИП, така и Транстихоокенското партньорство не се отнася толкова до търговия (само 5 от 29-те глави на споразумението засягат традиционни търговски въпроси). Този род договори са

част от външноикономическата политика на САЩ

целяща сдържане на Русия и Китай и укрепване на своите стратегически позиции.
В стремежа си да завладява нови пазари и да разпростира влияние администрацията на Обама през юли дори рязко издигна Малайзия нагоре в класацията за трафик на хора, за да може законно да влезе в търговско споразумение с нея. Бе въведена и ускорената процедура, т. нар. Trade Promotion Authority, която дава право на Конгреса да приеме или да отхвърли окончателното споразумение, но не и да прави промени по него. Големият хищник в лицето на Вашингтон не се отказва от амбициите си за световна хегемония. А сключването на такива всеобхватни споразумения е един от тези фронтове на действие.
Страните, участващи в споразумението, наистина са впечатляващи. Това са все сателити на Вашингтон, с изключение на Виетнам и Сингапур, коментират руски медии. Ако участието на Виетнам можем да си обясним с желанието да се дистанцира от Китай, то за Сингапур е по-сложно. От една страна, той е изправен пред нарастващата конкуренция на Китай и Хонконг като финансов център, от друга - инфраструктурните проекти на Пекин, в случай че бъдат осъществени, може да лишат Сингапур от значителна част от доходите му от корабоплаване и морска търговия.
ТТИП е определяно като

икономическото НАТО

договор, целящ противопоставянето на Русия. ТТП има същата идея. Редица анализатори дори го възприемат като американския отговор на нарастващата сила на БРИКС. Василий Колташов - ръководител на Центъра за икономически изследвания към руския институт за глобализация и социални движения, коментира пред Правда.ру, че неслучайно страни като Русия и Китай не са включени в подобни споразумения. "Всички страни участнички играят по правилата на САЩ", твърди експертът. Според него споразумението увеличава зависимостта им от американския пазар и укрепва позицията на САЩ като хегемон. "Други страни, които работят със Съединените щати, са против тяхната политическа игра. Но са наясно, че такива големи пазари като Китай, например, представляват заплаха", коментира Колташов.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 315

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 326

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 419

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 402

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 357

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ