02 Юни 2024неделя06:43 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

TTIP вещае мрачни перспективи за икономиките на ЕС

Резултатите от изследване на американски Институт за глобално развитие и околна среда коренно се различават от съществуващите днес оценки

/ брой: 262

автор:Дума

visibility 27

Европейският съюз и Съединените щати в момента водят преговори за Трансатлантическото търговско и инвестиционно партньорство (TTIP), предназначено за по-нататъшното интегриране на техните икономики. Както е обичайно за повечето търговски споразумения, преговорите за TTIP са придружени от серия икономически споразумения за ползите за всички участващи страни, пише БГНЕС.
Сериозни последици се крият за ЕС и неговите членки, тъй като проучванията за TTIP не предоставят надеждна база за водене на политика, тъй като са базирани на неподходящ икономически модел. От американския Институт за глобално развитие и околна среда предлагат оценка на TTIP въз основа на модела на ООН за световната политика. Резултатите се различават коренно от съществуващите оценки.
Според новите данни TTIP ще доведе до загуби по отношение на нетния износ. Северните европейски икономики ще понесат най-големите загуби (2,07% от БВП), следвани от Франция (1,9%), Германия (1,14%) и Обединеното кралство (0,95%).
От намалението на БВП ще пострадат отново най-вече северните икономики (0,5%), следвани от Франция (0,48%) и Германия (0,29%).
Споразумението ще доведе до загуба на доход от работна ръка. Франция ще пострада най-много, като загубите й ще са в размер на 5500 евро на работник, следвана от северните европейски икономики (4800 евро на работник), Обединеното кралство (4200 евро на работник) и Германия (3400 евро на работник).
TTIP ще доведе до загуба на работни места. Около 600 000 работни места ще бъдат изгубени в ЕС. Северните европейски страни ще бъдат най-силно засегнати с 223 000 по-малко работни места. Следва Германия с минус 134 000 работни места и южните европейски държави, които ще загубят 90 000 работни места.
TTIP ще доведе и до загуба на държавни приходи. Приходите от косвени данъци ще намалеят във всички страни от ЕС, като Франция ще бъде ударена най-силно със загуби в размер на 0,64% от БВП. Държавните дефицити ще се увеличат като процент от БВП във всяка страна от ЕС, избутвайки публичните финанси по-близо или отвъд границите от Маастрихт.
С отслабващия растеж на потреблението, печалби не могат да се очакват от нарастване на продажбите. По-реалистична хипотеза е, че печалбите и инвестициите (най-вече в областта на финансовите активи) ще бъдат поддържани от растящите цени на активите.
"Нашите прогнози сочат мрачни перспективи за политиките на ЕС. Изправени пред по-висока уязвимост към всякакви кризи, идващи от САЩ, и невъзможността да координират фискалната експанзия, те ще бъдат оставени с няколко опции за стимулиране на икономиката - увеличение на частното кредитиране с риск за финансови дисбаланси, конкурентни девалвации или комбинация от двете", предупреждават от Института за глобално развитие.
От техните изчисления следват два основни извода. От една страна, резултатите от изчисленията показват, че няма подходяща основа за важни търговски реформи. От друга страна, търсенето на по-голям обем на търговията не е устойчива стратегия за растеж на ЕС. В настоящия контекст на строги икономии, висока безработица и нисък растеж, увеличаването на натиска от доходите от труд би допринесло за увреждането на икономическата активност. Всяка жизнеспособна стратегия, която да разпали икономически растеж в Европа, ще трябва да бъде изградена със силно политическо усилие.

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 784

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 668

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 818

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 771

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 742

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 769

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 791

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 770

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ