07 Октомври 2024понеделник10:59 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Цяла България - в сивия сектор

/ брой: 282

автор:Наталия Гергова

visibility 1623

Може ли 100% от икономиката на България да е в сивия сектор? Може, ако новите европейски заклинания станат реалност. Вчера стана ясно, че Европейският икономически и социален съвет ще предложи на Европейския парламент да бъде въведен общ минимален доход за всички страни членки на Европейския съюз. Той трябва да е между 400 и 1000 евро според държавата. Тепърва ще се уточнява дали доходът ще е на член от семейството (!) или ще става дума за минимално заплащане.
Сега да видим кой всъщност стои зад искането на Европейския икономически и социален съвет. Ами всички държави с висок стандарт, в които минималната заплата е доста над 400 евро. И които не желаят да допускат на техния пазар на труда български работници, защото се съгласявали да работят срещу по-ниско от минималното заплащане в съответната страна. Сред тези държави са Франция, в която минималното заплащане на час е 9,43 евро. Така при 8-часов работен ден французинът на минимална заплата получава само за три дена повече, отколкото е минималната заплата в България, а месечното му възнаграждение е малко над 1660 евро или 3245 лв. Другата държава е Великобритания. Там минималното заплащане на час е 6,19 британски лири, което прави 1080 лири месечно или 2580 лева. Следва Германия, която обмисля да въведе минимално заплащане от 8,5 евро на час, което прави 1496 евро месечно или 2924 лева месечно. Според проучване на DIW това намерение се подкрепя от 75% от германците, макар че едва 17% от тях получават под 8,5 евро на час.
С други думи, опитът богатите страни- членки да въведат общ европейски минимален доход изобщо няма да засегне тези държави и най-вече техните икономики. Те отдавна са над нещата.
Друг е въпросът, защо вместо да ни пробутват нереални и неизпълними предложения, не си турят в ред инспекциите по труда - да правят проверки и да наказват тези, които наемат българи срещу по-ниско от законното заплащане.

Петролът не поскъпва заради забавянето на икономиката

автор:Дума

visibility 3127

/ брой: 189

Ски курортите вдигнаха цените на картите

автор:Дума

visibility 2509

/ брой: 189

Франция увеличава данъците на богатите

автор:Дума

visibility 3018

/ брой: 189

Хърватски войници няма да участват в конфликти

автор:Дума

visibility 2917

/ брой: 189

Доминикана масово депортира мигранти

автор:Дума

visibility 3026

/ брой: 189

Черна ирония

автор:Александър Симов

visibility 4947

/ брой: 189

Свинщина

автор:Мая Йовановска

visibility 6261

/ брой: 189

За икономиката

автор:Дума

visibility 4944

/ брой: 189

“БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА” има решенията за БЪЛГАРИЯ

автор:Дума

visibility 3106

/ брой: 189

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ