22 Декември 2024неделя08:13 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Цветелина Пенкова: Съставът и начинът, по който са определени ресорите за съответните европейски комисари, предизвиква повече въпроси

автор:Дума

visibility 5197

За важните теми за социалистите в началото на парламентарния мандат говори членът на Европейския парламент Цветелина Пенкова - президент на Европейския енергиен форум и първи заместник председател на Комисията по промишленост,изследвания и енергетика в ЕП в предаването "Светът и ние" по БНТ. 

От Страсбург евродепутатът Цветелина Пенкова коментира темата за финалния състав на Европейската комисия. Според нея той ще стане ясен през следващите няколко седмици.

„Съставът и начинът, по който са определени ресорите за съответните европейски комисари, предизвиква повече въпроси, отколкото дава отговори относно приоритетите на следващата Европейска комисия. Не е ясно и по какъв начин ще протекат изслушванията във всяка една от ресорните комисии към Европейския парламент. Усеща се напрежение и има очаквания, че не всички комисари ще преминат през изслушванията безпроблемно“, разкри Пенкова.

По отношение на въпроса дали е удовлетворяващ ресорът, който запази България, евродепутатът заяви, че ресор „Иновации, технологии и стартъпи“ е важен и ключов за страната и ЕС. „Това е и причината в предходния мандат съвместно с екипа ми да стартираме и първото европейско законодателство за стартъпи. Получихме сериозна подкрепа от българския и европейския стартъп сектор. Това е начина да дадем на младите хора възможност да се реализират и да развиват своите проекти в рамките на Европа, да намират финансиране в рамките на Съюза и в рамките на България, а не да търсят възможности извън нашия континент!“, изтъкна тя.

Цветелина Пенкова смята, че България е можела да се бори и да получи други ключови ресори, като ресор „Енергетика“, който е бил отреден за Източна Европа. Основната причина да го получи Дания, а не ние, е непостигане на съгласие от българското правителство.

За кандидатурата за комисар на Дания българският евродепутат заяви, че той е изключително опитен и подготвен, но не пропусна да напомни: „В предходния мандат на Европейската комисия и парламент са положени изключително много усилия, за да се гарантира, че ядрено-енергийният сектор е стратегически зелен и той има бъдеще в рамките на Европа и в рамките на България. Важно е тази политика да продължи, а не да стои изцяло и единствено като прерогатив на националните правителства. Необходима е общоевропейска политика. Над 17 държави подкрепят развитието на ядрено-енергийния сектор и това задава посоката за общоевропейска политика. Надявам се новият комисар по енергетика да отстоява тези позиции. Говорим за необходимост от европейско финансиране за развитие на индустрия, която да произвежда компоненти за нови ядрени централи и която да поддържа съществуващите такива. Това е един ключов сегмент от бъдещата политика на Европа в сфера „Енергетика““.

Пенкова определи плана на Марио Драги за европейската икономика и конкурентоспособност като „План на здравия разум“, и допълни, че Драги е изключително подготвен икономист и финансист. „Направи ми силно впечатление, че все едно е запознат със седемте приоритета, които в края на изминалия мандат изведохме заедно с представители на българската индустрия и енергетика. В тези седем ключови елемента бяха заложени – енергетика, необходимостта от повече добив и нова законова рамка на критичните суровини и ресурсите, създаване на високоплатени работни места, развитие на технологиите и иновациите и подобряване на енергийната свързаност в рамките на Европа.“, добави Цветелина Пенкова. Българският евродепутат изтъкна, че категорично трябва националните приоритети да са ясни и да се работи в посока България да се превърне в център за производството на компонентите, съставени от цинк, олово и мед, защото към момента страната ни е само износител на тези суровини.

По отношение на темата дали икономическата или военната сигурност на Европа са приоритет, Цветелина Пенкова добави, че ако искаме да имаме решаваща роля в рамките на развитие на Европа, трябва да има работеща индустрия и икономика,работеща енергетика и енергия на достъпни цени. Нужна е силна дипломация, а не просто въоръжаване! „Конфликтът трябва да бъде решен чрез преговори и дипломатически канали, а не чрез допълнително въоръжаване и загуба на невинни животи от двете страни!“, заяви евродепутатът.

Във връзка с политическата ситуация в Германия и дали тя има връзка с Шенген, Цветелина Пенкова изрази тезата, че решението не засяга рамката на ЕС като политика, а е свързано с вътрешнополитическата ситуация в Германия. „България изпусна своя исторически шанс, в който трябваше да се договори за пълноправното си и едновременно влизане по въздушен, сухопътен и воден транспорт в рамките на Шенгенското пространство. Усилията ни ще продължат по всички възможни канали в рамките на европейските институции!“, категорична бе тя.

Има ли нелегален внос на добитък от съседна страна

автор:Дума

visibility 4410

/ брой: 244

Неизвестна болест покоси 200 овце във ферма в Карнобатско

автор:Дума

visibility 3554

/ брой: 244

65% срив на чуждите инвестиции

автор:Дума

visibility 3701

/ брой: 244

Банките уличени в нелоялни практики при отпускане на кредити

автор:Дума

visibility 8188

/ брой: 243

Путин готов за диалог с Тръмп и Зеленски

автор:Дума

visibility 3960

/ брой: 244

Русия без условия за преговори с Киев

автор:Дума

visibility 3897

/ брой: 244

Белград минава на безплатен транспорт

автор:Дума

visibility 3398

/ брой: 244

Левите в Румъния се оттеглят от преговорите

автор:Дума

visibility 3285

/ брой: 244

Светът през 2024

автор:Дума

visibility 5197

/ брой: 244

Турбулентната политическа 2024 година

автор:Юлия Кулинска

visibility 5315

/ брой: 244

БСП се нуждае от радикална промяна

автор:Юлия Кулинска

visibility 4445

/ брой: 244

2024 - историческата година за БСП

автор:Александър Симов

visibility 3488

/ брой: 244

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ