Цветанов пренебрегна омбудсмана за извънредния труд
В нарушение на закона повече от две седмици вътрешният министър бави отговора на препоръките на обществения защитник
/ брой: 52
Цветан Цветанов не се впрегна в становище на омбудсмана, отнасящо се за извънредния труд на полицаите. Вече повече от две седмици Цветанов бави отговора си на препоръките, които Константин Пенчев му отправи на 10 февруари във връзка с редица пропуски в заплащането на извънредния труд на служителите на реда.
Според чл. 28 от Закона за омбудсмана органите и лицата, до които се отнасят неговите становища, са длъжни да ги разгледат в 14-дневен срок и да уведомят омбудсмана за предприетите от тях мерки.
Вече неколкократно служителите в системата на МВР се оплакват, че се е превърнало в практика да не им се отчитат всички допълнително изработени часове. Друг проблем в някои дирекции е вместо пари полицаите да получават само отпуск, въпреки че по закона за МВР извънредният труд в почивни и празнични дни се компенсира с 50% увеличена надница спрямо месечната заплата. Синдикалната федерация на служителите в силовото ведомство изпрати до омбудсмана сигнал по този повод, който предизвика проверка.
В становището си общественият защитник констатира "тревожна тенденция на инерционно мислене от минали времена и нехайно отношение към зачитането на правата на работещите". В становището си Пенчев е категоричен, че липсва социален диалог между ръководството и служителите в МВР. Той наблегна и на това, че се наблюдава пренебрежително отношение към правилата за разпределяне на работното време.
В доклада се посочва още, че най-често натоварени над допустимите норми са полицаите в малките населени места заради недостатъчния брой служители. Пенчев отбелязва като проблем и практиката, че случаите, в които полицаи са призовани като свидетели в съда в почивния си ден, не им се зачитат за работа.
Проверката на омбудсмана е анализирала едно от основните искания на служителите на реда, които те изтъкваха по време на последната серия от протести през миналата година - нощният труд да се заплаща. Пенчев цитира писмо на Цветанов, в което той определя искането като неприемливо и категорично заявява, че нощният труд на полицаите никога не е бил заплащан. "Това становище изцяло противоречи на европейското законодателство, даващо насоки за допълнително заплащане на нощния труд и вземане на мерки за ефективно упражняване на правото на справедливи условия на труд, както и на справедливо възнаграждение", контрира омбудсманът. Пенчев е категоричен, че тази ситуация поставя полицаите и пожарникарите в неравностойна позиция спрямо останалите държавни служители, на които се полага такова възнаграждение по реда на Закона за държавния служител и Кодекса на труда.