Цветан Добрев и неговият свят, изграден от ноти и думи
/ брой: 170
Боряна Статкова
"Музиката на Цветан Добрев е твърде индивидуална, даже когато неговият емоционален свят издава връзка със специфичната образност на националния архаизъм и елементите на джаза, както е във "Folk Sketches" или в "Антична поема" за виолончело и пиано."
Фр. Дювийе, сп. "Ecoutervoir"
След като завършва композиция в класа на Ал. Танев, пиано (К. Ганев), орган (Нева Кръстева), специализира полифония (Д. Христов), Цветан Добрев преподава полифония в Държавната музикална академия. В Българското национално радио има възможност със съдействието на Симо Лазаров да усвои технологията и стилистиката на електроакустичната музика. Създава първите си композиции. "Метаморфози" (по картини на Хр. Симеонов) през 1982 г. е с Голямата награда на международния конкурс за съвременна музика (електроакустична и дигитална) във Варезе, Италия. Няколко години след това е член на журито на този конкурс в продължение на 10 години. Специализира електронна музика при Пиетро Гроси в Пиза. От 1990 г. живее и работи във Франция. Създава камерен оркестър "Academus", обръща се към хоровата музика и създава пет хора, с които концертира във Франция, Австрия, Люксембург, Италия, Прага, Будапеща, Германия с творби от западноевропейската и славянската църковна музика, песни от автори от различни епохи и стилове и от български композитори. Негови творби (от различни жанрове - инструментални камерни, солови и хорови песни, за деца, 3 мюзикъла, балет, театрална, тв и филмова музика) са изпълнявани на авторски концерти и в смесени програми в Белгия, Франция, България, Италия, Япония, Канада, Люксембург, Москва, Баку, Виена, Братислава, награждавани са, записани са на компактдискове. Цветан Добрев преподава музикална теория и композиция на многонационална аудитория, като е разработил собствен метод в изследването "Опит за синтез на музикалното познание", издадено в три тома на френски и английски език.
Композиторът Цветан Добрев бе гост в "Студио 5" на разговор-концерт в рамките на международния фестивал "Софийски музикални седмици", както ДУМА писа. Представи го Божидар Добрев, издал "Български прелюдии и фуги" (2005, посветени на българската пианистка Милада Прибил) от Цв. Добрев. Публиката имаше възможност да изживее тези много ефектни, колоритни и наситени с музика пет творби. С много настроение и внимание бяха изпълнени от талантливите ученици по пиано от класа на проф. Борислава Танева - Мануела Генова, Мирела Валявичарска, Ралица Димитрова, Десислава Маркова, Ния Недкова.
"Много съм благодарен на проф. Б. Танева, сподели Цветан Добрев. Познавам я още 12-годишна, когато баща й Ал. Танев ми преподаваше уроци. Нейна идея е студентите й "да се запознаят" в съприкосновение, с "прочит" с новата българска музика. Като резултат усетих искрено отношение на студентите към произведенията, приема от публиката, които ме трогнаха. Не е било дидактика, а да се създава вкус към българската звучност. Написах Прелюдии и фуги на един дъх. Чух ги като едно цяло произведение. Темите са от различни фолклорни области. Може би детството ми в Казанлък е помогнало да ми звучи българска музика. В селото на баща ми Ветрен, между Казанлък и Стара Загора, пееха само народни песни, които и до днес звучат. Интересува ме, още откогато бях в Софийското музикалното училище, темата за фолклорната музика, дали не е грешка вкарването на фолклорни мелодии в темпериран (равномерен) строй, хармонизирането по немски тип. Това ме накара да се обърна към електронната музика. Развих темата във Франция, в много по-различен от тукашния контекст. Париж е мегаполис. Тази смесица ме разви в педагогически и в естетически план. Мелодиите, фолклорът звучат там. В "Българска литургия" (2000) в църковно-славянски стил, неутрален има и цитат в III ч. от песента "Вечеряй, Радо"."
След записите от БНР на "Metastases et Adio", "Marionnettes", Мануела Генова и Ралица Димитрова (с награда от конкурса в Провадия) представиха пред публиката и с правостоящи звукоизразителната Малка морска приказка - за 4 ръце на пиано. Лиричният или богат на изживявания вокален цикъл "Трябва да те има" (1989) за сопран и пиано по текст на Паулина Герджикова, Станка Пенчева и Калина Ковачева, с камерно въздействие изпълни Ралица Ралинова от класа на проф. Илка Попова и Вивиана Грудинска.
Цветан Добрев посвещава малка част от времето си на писане на разкази и стихове. "Може би абстракциите в електроакустичната му музика заедно с камерно-музикалните произведения ще допълнят едно пулсиране, носещо всички най-важни отражения от последните години", пише в антоация за стихосбирката му "Графики".