Легионери донесоха изразителния успех на домакините

/ брой: 218

visibility 53

Мариан Николов

ЦСКА-София надигра категорично с 4:0 Берое в мач от VІІІ кръг на Първа професионална лига. На своя стадион     пред само 1000 зрители чужденци донесоха втората най-изразителна победа на "червените", които от началото на сезона нямат пропусната точка като домакини. Още от първия съдийски сигнал избраниците на Едуард Йорданеску заиграха подчертано офанзивно и започнаха да тормозят отбраната на гостите. Още в 4-ата мин. реферът Станислав Ставров свири дузпа при първото по-сериозно единоборство в едно от наказателните полета. При опит да избие топката защитникът Илия Миланов удари неволно с лакът в главата Диого Виана и това бе повод за съдията да надуе свирката в полза на „червените“. Французинът с португалски корени Давид Симао (5) хладнокръвно прониза националния вратар Благой Макенджиев и откри.
Футболистите на Берое опитаха да изравнят, но диагонален удар на национала Радослав Кирилов (8) бе избит от вратаря на домакините и младежки национал Георги Китанов. В последвалата контраатака "червените" нанесоха своя решаващ удар. Арсенио Нунеш получи топката отляво и намери отлично Густаво Кулма в наказателното поле. Колумбиецът овладя с гръб към вратата, обърна се и простреля за втори път стража на гостите Макенджиев.
До почивката гостите почти не сътвориха нищо запомнящо се към вратата на Георги Китанов. 2 минути преди паузата новото попълнение на Берое Карлос Охене бе изведен добре в половината на „червените“, навлезе в наказателното поле, където падна след съприкосновение с Давид Симао, но Ставров му свири фаул в нападение.
Само 5 минути след подновяването на играта, Станислав Манолев получи топката отдясно на наказателното поле, излъга защитник и подаде към Диого Виана (50), който шутира незабавно и след рикошет в тялото на капитана на гостите Иво Иванов топката отново влетя в мрежата.
Резервата Давид Манга пък бе най-опасен за отбраната на домакините, но в 2 случая късметът не бе на негова страна и Китанов опази вратата си суха. Симао бе грубо фаулиран от Георги Божилов, но успя да подаде на Руи Педро (81). Португалецът се озова сам срещу Макенджиев и отблизо успя да го преодолее за 4:0.
"Трябва да отправя поздравленията към играчите си. Имахме трудни моменти напоследък, затова тази победа беше важна за нас. Тимът игра добре, имахме добри ситуации, владеехме ситуацията, изпратихме много подавания в наказателното поле, вкарахме 4 гола. Доволен съм, че оползотворихме положенията, върнахме морала в отбора. Способни сме да изградим добър отбор, но имаме още работа, за да може да сме конкурентоспособни. Мисля, че разликата идва от стадиона, от феновете. Не искам да сме домакински отбор, футболистите все още трябва да се опознаят, имаме много нови футболисти. Имахме моменти на смяна на темпото, видях много позитивни неща. Трябва да се опитаме да задържим това ниво и навън, трябва да играем добре и у дома, и навън, защото сме ЦСКА“, заяви треньорът Едуард Йорданеску.
Бившият халф на ЦСКА и сега спортен директор на Берое Светослав Петров бе бесен на съдията Ставров. „Какъв е смисълът от подобно съдийство? Какво печели ЦСКА от това?“, запита Петров след мача. При ситуацията, в която съдията свири дузпа за Берое, след това показа жълти картон на протестиращите Илия Миланов, Иво Иванов и Кохей Като. Петров имаше претенции и към други отсъждания на Ставров и особено за ситуацията в 69-ата минута, когато капитанът Божидар Чорбаджийски върна топката към Георги Китанов и вратарят я улови, но съдията прецени, че няма основание да свири непряк свободен удар в полза на Берое.