03 Май 2024петък02:05 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Циганско лято за България

/ брой: 202

автор:Георги Готев

visibility 1637

Пиша за българска и за западна публика. Най-четената ми статия на английски през седмицата беше за това, че българите се смеят на мерките на Париж да интегрира ромите. Цитирах реакции от интернет форумите с лайтмотив "Желаем ви успех в този социален експеримент", добавих някои лични преживявания и оставих всеки да си вади заключенията. Изглежда читателите ми, доста от които са французи, са харесали публикацията http://bit.ly/NiLksQ, защото много са я лайквали и туиткали.
Без ирония пожелавам на Франция успех в опитите й да превърне ромите в част от своето общество. Не за да се махнат от България (българските роми във Франция не са много), а за да даде пример на други, на първо място на Румъния и България, за по-успешна интеграция на това европейско малцинство, което в някои райони на нашите две страни всъщност вече не е малцинство.
В Италия също има много роми. Там пазарът на труда е напълно отворен за българите и румънците, но и там ромите живеят в катуни и почти никой няма истинска работа заради дискриминацията от страна на работодателите. Франция може и да успее, но само ако сериозно предложи подходяща работа на циганите и ги задължи да пращат децата си на училище.
Но не е сигурно, че техният опит ще е приложим у нас. Защото във Франция минималната заплата е 9.40 евро на час, или 1426 евро на месец. Кучето скача според тоягата, а в този случай може да скача и доста високо, защото тази тояга повече прилича на кренвирш. Тоест не изключвам ограничен успех на французите с интеграцията на нашето мургаво малцинство. Познавам тяхната образователна система и зная, че тя има огромен опит с деца, дошли отвън и отдалече. Въпросът е: приложимо ли и всичко това на наша почва?
У нас минималната заплата през май беше увеличена на 290 лв., или 148 евро. Грубо казано, тя е десет пъти по-ниска от тази във Франция. Не съм циганин, но често съм се чувствал точно като такъв във времена, когато съм получавал българска заплата. И по стар български обичай съм се преструвал, че работя, след като работодателят се прави, че ми плаща. Добре че дойдох да се интегрирам в Белгия.
Така че ромският проблем според мен си е на първо място наш, български. Ниските пенсии и заплати и безработицата държат 90% от българите в тотално подчинение пред силните на деня. Мнозина са оскотели и маргинализирали от мизерия, не само циганите или ромите, както е политически коректно да се казва. Премиерът Бойко Борисов обича да се хвали с макроикономическа стабилност, но за това негово удоволствие плаща огромното мнозинство от населението. Лесно се управлява, когато работа няма, а най-големият работодател е държавата, тоест управляващата партия. Този апетит за чиновнически служби, който се забелязва у нас, е ужасно нездравословен.
Заради този модел на управление нито българското правителство, нито мнозинството от българите се интересуват какво става в Европа. България се превръща в Чалгария, а от цялата европейска проблематика страната ни е затънала като циганска каруца в области, от които излизане няма. В ЕС осигуряваме препитание главно на службата за разкриване на престъпления с евросредства ОЛАФ и на експертите по механизма за проверка и наблюдение. Румънските ни съседи пък ги инспектират дали не са се отказали от основните правила на демокрацията. Впрочем премиерът Понта отбеляза червена точка, като в понеделник нареди на своите депутати да подкрепят в парламента завръщането на Бъсеску като президент. Ако не го беше направил, тази страна щеше да се самоизключи от членство в ЕС. Не преувеличавам.
Чувам слухове, че това е резултат от пазарлък, договорен по време на посещението на пратеник на Хилъри Клинтън в Букурещ. Бъсеску вероятно ще подаде оставка след няколко месеца и ще получи почетна служба, например в НАТО, за да има имунитет срещу съдебно преследване. Никой няма интерес от експлозивното съжителство между Понта и Бъсеску, което рискува да продължи до редовните президентски избори през 2014 г. Но за съжаление сред нашите европейски съюзници вече никой не гледа с добро око нито на България, нито на Румъния. Изобщо не беше така през 2007 г., когато влязохме в ЕС.
Вчера Европейската комисия се завърна от едномесечна ваканция и се захвана с горещите теми - икономическата криза в Гърция, Испания и Италия, установяването на банков съюз, положението в Сирия. Предстоят много двустранни срещи на високо равнище, като най-търсените събеседници са Ангела Меркел и Франсоа Оланд. Еврозоната си изгражда своя територия, от която ще ни държат настрана. Утре Барозу ще дойде и в София, да се порадва на хората и ръчениците по случай откриването на новата линия на метрото. Малко екзотика, която няма да му бъде неприятна. А в средата на септември френските министри Манюел Валс и Бернар Казньов ще дойдат да питат Борисов защо така не правим нужното, за да интегрираме ромите. Българското лято беше горещо, но циганското тепърва предстои.
 
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 734

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 829

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 765

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ