01 Юни 2024събота23:55 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Цензура или търсене на законност?

Полицаи нахлуха в частната телевизия А1, а опозицията поиска предсрочни избори

/ брой: 275

автор:Дума

visibility 176

Божидар Бориславов

Темата за свободата на медиите в Република Македония отново стана особено актуална през последните дни. Поводът е, че в четвъртък вечерта над 30 полицаи от специалните части нахлуха в сградата, където се помещава частният телевизионен канал А1. Органите на реда придружавали данъчни инспектори, които проверявали няколко фирми на собственика на канала Велия Рамковски, регистрирани на същия адрес.
Нахлуването на полицията в офисите на популярната телевизия А1 отприщи буря от негодувание и огромен скандал. В последно време каналът е силно критичен към правителството на ВМРО-ДПМНЕ, водено от Никола Груевски. Полицаите навлезли в сградата в 18 ч. местно време. Те забранили на всички да влизат или да напускат сградата и пломбирали вратите на вестниците "Време", "Шпиц" и "Коха е Ре", притежавани от същия собственик. В информация, публикувана на сайта на телевизията, се казва, че полицаите изтръгнали кабелите на компютрите на маркетинговия отдел. Според главния редактор на телевизията Младен Чадиковски органите на реда не са имали съдебна заповед. Нахлуването става малко преди да бъде излъчена централната информационна емисия в 19 ч. местно време. От А1 твърдят, че данъчните инспектори са започнали проверките два дни по-рано и никой не е препятствал работата им, така че полицейският кордон е бил абсолютно неоправдан. Заради влизането на полицията няколко хиляди души са се събрали на импровизиран протест пред сградата на канала. Сред тях и редица представители на опозиционните политически сили. Въпреки опитите им да влязат в студиото на телевизията те не са били допуснати. Според А1, след като тълпата се разотишла, полицаите започнали да прилагат сила и са били нападнати главният редактор и човек от охраната, който се опитал да го защити. Ударени били и още двама журналисти.
Журналистите са убедени, че инцидентът е опит да бъде запушена устата на критично настроените медии. Заместник-председателят на опозиционния Социалдемократически съюз на Македония (СДСМ) Гордан Георгиев определи действията на силите на реда като "начало на фашизма".
От македонското МВР обаче твърдят, че полицаите са били повикани по искане на финансовата инспекция, която проверявала фирми, търгуващи с хранителни продукти, за които се подозира, че са извършвали злоупотреби. Фирмите са регистрирани на същия адрес и са на същия собственик. Премиерът Никола Груевски обяви, че кабинетът работи за създаването на демократична обстановка в медийното пространство и в журналистиката.
Полицейското нахлуване в частната телевизия А1 дойде в твърде деликатен за управляващите момент и опозицията незабавно се възползва от събитието, за да затвърди искането си за провеждане на предсрочни парламентарни избори. От СДСМ поискаха предсрочен вот още след срещата на НАТО в Лисабон. Редовните избори трябва да се проведат през 2012 г. След като бившата югорепублика не се придвижи напред към НАТО и ЕС и преговорите с Гърция зациклиха, социалдемократите заплашиха, че през декември ще предприемат действия за сваляне на кабинета. На многохиляден митинг в град Щип бившият президент и настоящ лидер на опозиционния СДСМ Бранко Цървенковски обвини управляващите, че не отбелязват никакъв напредък в евроинтеграцията на страната и са се провалили по отношение на членството в ЕС и НАТО. Друго обвинение на опозицията е, че правителството не се справя с осигуряването на икономически растеж. В момента в балканската държава има едно от най-високите нива на безработица в Европа - над 30 на сто. Заради инцидента в телевизия А1 опозицията обяви, че организира протестен марш, който ще се проведе в Скопие на 4 декември. Сред мотивите за свикването на демонстрацията Бранко Цървенковски, цитиран от македонския в. "Дневник", изтъкна, че "Македония е отвлечена държава от един човек и неговата фамилия", визирайки премиера Никола Груевски. От своя страна министър-председателят опонира, че СДСМ нямат концепция за управлението на страната. Той смята, че Цървенковски вече 15 г. държи една и съща реч и в това нямало нищо специално.
Същевременно в скопската преса започнаха да се появяват коментари, според които македонският политически елит няма рационален отговор какво трябва да се направи в задънената ситуация, в която става ясно, че без промяна на името няма да има и членство в ЕС и НАТО. На този етап гражданите на страната са против смяна на името.
В годишния доклад за напредъка, изготвен от Европейската комисия, е констатирано, че Република Македония изпълнява в достатъчна степен политическите критерии за членство. В доклада обаче има и редица забележки. Включени са станалите вече традиционни през последните години критики за продължаващото твърде силно влияние на управляващите върху съдебната система, необходимостта от подобряване на политическия диалог, нуждата от реформи в администрацията и подобряване на бизнес-климата. Има критични бележки и по повод националистическите тенденции в страната, като станалата скандална енциклопедия на Македонската академия за наука и изкуство, както и "План 2014", който предвижда тотално префасониране на столицата Скопие, заради възможността проектът да влоши и без това напрегнатите междуетнически отношения в страната. Сред препоръките на ЕК е включена и темата за свободата на изразяване.

 

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 777

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 771

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 661

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 761

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 969

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 735

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 760

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 781

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 761

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ