Централите спират най-рано 2035 г., най-късно - 2040 г.
От Брюксел искали краен срок, за да ни отпуснат пари по Плана за възстановяване
/ брой: 194
Служебното правителство обсъжда три дати за затваряне на въглищните централи - през 2035 г., 2038 г. или 2040 г., съобщи пред БНР министърът на енергетиката Андрей Живков. Записването на крайна дата за окончателното прекратяване на работата на централите на въглища е твърдо изискване на Европейската комисия, за да бъде одобрен Планът за възстановяване и устойчивост, по който България очаква да получи 12,6 млрд. лв. за борба с последиците от КОВИД-кризата.
Най-вероятната дата за закриване ще бъде 2035 г., като ще бъде предвидена и известна възможност за удължаване на срока с няколко години, каза по-рано вицепремиерът Атанас Пеканов. Той препотвърди намерението си да прати официално плана в Брюксел до 15 октомври. 2035 г. е и официалното предложение на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), която смята, че тази дата е изпълнима, при положение че се разработи план за включване на заместващи мощности.
"Проблемът с бъдещето на въглищните региони е социален, при евентуално затваряне на централите и мините трябва да дадем позитивен сигнал за бъдещето на хората, заети в тези сектори... Досега по този въпрос не е работено и никаква стратегия не е разработвана. Това е нещо, което служебното правителство започна да разработва. Стартът е с обявяването на три възможни дати за затваряне на въглищното производство, които трябва да минат през одобрението на парламента. Това са 2035, 2038, 2040 година", каза вчера министър Живков.
Министърът коментира и актуалната тема с цените в енергетиката, като заяви, че облекчаване на цената на газа най-вероятно ще има чак през второто тримесечие на 2022 г. "Хранилището в Чирен е пълно около 70%. Прогнозите на анализаторите са, че цените ще останат високи, едва през втората четвърт на 2022 г. ще настъпи успокоение на цените на газа. Зависи и каква ще е зимата", каза Живков.
Бизнесът иска извънредно положение заради скъпия ток
Големите индустриални производители настояват държавата да въведе извънредно положение в България заради рекордните цени на тока за бизнеса. Режим на извънредно положение имаше един месец през пролетта на 2020 г. заради коронавируса. Тогава правителството получава извънредни правомощия и може да предприема действия, които по принцип са в правомощията само на Народното събрание. През миналата седмица цените на свободния пазар на ток в България надхвърлиха 400 лева за мегаватчас на пазар "Ден напред". Опасенията на индустрията са, че цените на електроенергията ще продължат да растат докато мине зимата, смята председателят на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори Константин Стаменов. "Настояваме със 100 лева на мегаватчас да се компенсират потребителите на свободния пазар. Над 50% от тези надвзети суми се събират в АЕЦ "Козлодуй". При тези цени той ще има над 1,5 млрд. свръхпечалба". Това пък заяви председателят на АИКБ Васил Велев пред "България от ер". По думите му сметките на малкия бизнес са двойни спрямо тези преди месец.
Министърът: Водата няма да поскъпне с 80%
"Смятам, че до 80% увеличение цената на водата няма да се стигне. Битът към момента не е застрашен от повишаване на цените до Нова година", заяви Живков пред Нова телевизия. "С дружествата, които доставят вода, проблемът наистина е сериозен. ВиК холдингът е на път да създаде свой търговец на електрическа енергия, който ще може да играе да борсата. И ще доставя електрическа енергия на по-достъпни цени", коментира той. Министър Живков е на мнение, че конкретните цени не могат да се прогнозират, тъй като пазарът е изключително променлив.