27 Април 2024събота12:25 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Цените на лекарствата от двете страни на Атлантика

Или защо американците плащат тройно по-скъпо от европейците за масови медикаменти

/ брой: 246

автор:Аида Паникян

visibility 74

Цените на 20 от най-разпространените в САЩ лекарства са средно три пъти по-високи от тези във Великобритания, сочи доклад, поръчан от агенция Ройтерс. Но това едва ли е новина, защото темата е разисквана в статии още през 1991 г., публикувани от световните агенции. В момента обаче и американците (като българите) са в трескава предизборна борба, така че горната "констатация" е просто сред исканията за по-евтини лекарства на критици на фармацевтичната индустрия като кандидата на демократите за президент Хилъри Клинтън.
За включените във въпросното изследване 20 лекарства са отишли близо 15% от разходите за фармацевтични продукти през 2014 година. Те са сериозен източник на приходи за гиганти като AbbVie, AstraZeneca, Merck, Pfizer, Roche. Учени от университета в Ливърпул във Великобритания установили, че цените на лекарствата в САЩ са значително по-високи не само спрямо Обединеното кралство, но и от останалите европейски държави. Разликата в цените с Бразилия е 6 пъти, а с държавата, където продуктите за лечение са най-евтини - Индия, 16 пъти. Като една от причините за тази разлика икономистите посочват факта, че в САЩ цените на лекарствата се определят на пазарен принцип, докато в европейските държави правителствата пряко или косвено контролират медицинските разходи. Например формирането на референтни цени е въведено за първи път в Европа, където принципът на "солидарност" (обществото приема, че има отговорност да подпомага пациентите, които иначе не биха имали достъп до медицинско обслужване) е общоприет от правителствата на членките на Европейския съюз. Принципът на солидарност в ЕС контрастира с принципа в САЩ на самопомощ и на среда, в която има по-малък контрол върху фармацевтичните разходи. Въпреки това и в Съединените щати, когато федералното или щатско правителство решат да поемат цената на лечението на пациента или на дадено заболяване, пак се обсъждат механизми на контрол.
Експертите посочват, че цените на най-масовите лекарства в САЩ

са се увеличили със 127%

за периода 2008-2014 година. В този период ръстът на стоките в потребителската кошница е бил едва 11 процента.
Известно е, че в САЩ медицината е рекордно скъпа, а делът й от БВП на страната е 17 на сто. При това международните фармацевтични компании правят 40% от оборота си само на американския пазар. Фармацевтичните компании често заявяват, че високите цени им позволяват да инвестират в разработка на нови, по-ефективни лекарства. През юли т. г. около 100 изявени американски специалисти по онкологични заболявания призоваха за борба с неконтролируемото повишаване на цените, което според тях вреди на пациентите.
В същото време на Стария континент фармаиндустрията се оплаква от понижаване на цените на продуктите им вследствие на по-малките разходи за здравеопазване на националните правителства, което е резултат от мерките за икономии след финансовата криза.
От Асоциацията на американските производители на фармацевтични продукти (PhRMA) смятат, че сравненията с други държави са подвеждащи, защото те не отчитат намаленията в цените за американския потребител, които са възможни заради преговори със застрахователите. Тези отстъпки могат да свалят до 2 пъти цената на лекарствата. Освен това PhRMA посочва, че 90% от рецептите, издавани на пациентите, са за много по-евтините генерични лекарства. Във Великобритания този дял е около 70%, но в останалата част на Стария континент е доста по-нисък. Например в Европа генериците са близо половината от продадените опаковки и 18% от продажбите на лекарства в стойностно изражение. Те носят спестявания в ЕС от 20 млрд. евро годишно (по данни от 2008 година).
Само преди няколко седмици гръмна скандалът с поскъпнало за по-малко от 10 дни хапче с 5000% - от 13,50 долара за хапче на 750 долара! Става въпрос за "Дараприм" - лекарство срещу малария, разработено през 1953 г. от Нобеловия лауреат Гертруд Елиън, но по-късно започва и употребата му срещу токсоплазмоза (остро паразитно заболяване, предизвикано от едноклетъчен паразит, наречен Toxoplasma gondii). При заразени със здрава имунна система дори без лекарството заболяването протича като тежък и дълъг грип. При хора с имуннна недостатъчност заради трансплантация, СПИН или при бременни жени токсоплазмозата е фатална. "Дараприм" е в списъка на основните лекарства на СЗО. Сиреч това е ключов медикамент и трябва да бъде достъпен навсякъде. Освен това "Дараприм" няма генерици, тъй като пазарът за него е твърде малък. През лятото всички права върху медикамента се купуват от фирмата "Тюринг Фармасютикълс", начело на която е 32-годишният Мартин Шкрели. Той просто слага нов етикет и стотици болни на следващия ден са шокирани при посещението в аптеките. След случая медиите го нарекоха най-мразения мъж в Америка, морално банкрутирал социопат и пр.
"Трябва да излезем на печалба от медикамента, компаниите преди нас практически са го раздавали безплатно. В наши дни модерните медикаменти, като тези срещу рака например, може да струват 100 000 долара или повече, докато тези срещу СПИН могат да достигнат половин милион... Цената на лекарството все още не е висока, то спасява живота ви за 50 хил. долара", коментира Шкрели.
Подобен случай имаше с антибиотика доксициклин, който през 2014 г. поскъпна драстично. Причината е, че в САЩ цените на лекарствата се определят от компаниите, които притежават патенти за производството им.

Скочиха и световните разходи

за медикаменти за лечение на рак и достигнаха 100 млрд. долара годишно. Една от причините е увеличеният брой на пациентите. Да не забравяме и неотдавнашната прогноза на ООН, че населението над 65 г. на планетата ще се утрои в периода 2010-2050 година. На тази база е прогнозата на СЗО, че през следващите 20 години се очаква до 70% ръст на раковите заболявания.
От друга страна, на пазара излиза ново поколение медикаменти. Фармацевтични компании като Merck & Co, Bristol-Myers Squibb, Roche, AstraZeneca работят за развитието на т.нар. ракови имунотерапии, които мобилизират имунната система на тялото в борбата срещу туморите. В началото на т. г. в САЩ бяха пуснати първите подобни лекарства. Те са много скъпи - като всяко ново оригинално лекарство.
По данни на анализаторската компания IMS Institute for Healthcare Informatics през м.г. е отбелязан рекордният ръст от 10% в сравнение с 2013 г. на световните разходи за онколекарства. Средното годишно темпо на растеж на разходите за лекарства срещу рак се е увеличило с 6,5% за последните 5 години. Прогнозите на IMS сочат, че ще има допълнителен ръст от 6-8% до 2018 г., след като се появят новите лекарства.
И отново за различията в цените на лекарствата от двете страни на Атлантика. Например САЩ заемат 42,2% от онкологичния пазар през м.г. и са много по-напред от Европа. В същото време онколекарствата отчитат по-голям дял от всички лекарствени разходи на петте най-големи европейски пазара с почти 14,7% в сравнение с 11,3% в САЩ.
Ако новите лекарства се очаква да вдигнат разходите за лечение на рак, от другата страна са генеричните и биоподобните лекарства (копия на сложни биологични лекарства с по-ниски разходи). Това неминуемо ще окаже натиск върху разходите и ще намали цените им. Например патентът на лекарството на Roche-Herceptin, което е за пациенти с HER-2 позитивен рак на гърдата, ще падне скоро, което ще даде възможност да бъдат разработени лекарства копия, но със същото основно вещество, а това значително ще намали цената на медикамента. Безспорно това ще се случи и с други оригинални лекарства.

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 584

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 512

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 574

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 477

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 635

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 646

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 573

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 585

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ