19 Март 2024вторник11:31 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Виолета Комитова и Кирил Петков настояха повече малки и средни фирми да участват в разпределянето на обществените поръчки

Цената на поръчките за пътища и язовири определяна на "око"

АПИ спря изграждането на четири моста на автомагистрала "Хемус"

/ брой: 115

автор:Дума

visibility 436

Министрите на икономиката и регионалното развитие Кирил Петков и Виолета Комитова направиха нови разкрития за схемите, по които са работили държавните предриятия "Автомагистрали" и Държавната консолидационна компания и са отклонявали пари от бюджета. Това е ставало чрез т. нар. "ин хаус" поръчки, възлагани на фирми-шапки, които впоследствие са ги превъзлагали (без търг по Закона за обществените поръчки) на дружества по свой избор. Сега се оказва, че цените на превъзлагането на практика са диктувани от частниците, при това са определяни "на око".
От изнесените от министрите данни стана ясно, че около 500 млн. лв. са били раздадени авансово за укрепване на 84 свлачища през последните 2 години. От тях е завършено укрепването на само едно свлачище - на пътя за Рилския манастир. Останалите са в проектна готовност, а някои все още нямат и разрешения за строеж. Проектите обаче са за две години, шансовете да се завършат докрай са минимални, смята министър Комитова.
При пътищата и магистралите ситуацията е същата, каза тя. По думите й там са раздадени около 1,5 млрд. лв. чрез прескачане на обществени поръчки, а пари са получавали фирми, които са нямали проектна готовност. Според арх. Комитова дори голяма част от цените на проектите са определяни "на око" от фирмата-подизпълнител. "Трябва да върнем обществените поръчки, тук става въпрос за пари от бюджета. Това са парите на целия български народ", каза регионалният министър и даде пример с фирма, която е получила 100 млн. лв. авансово само за един ден, без да я назове поименно. Къде е тук пазарната икономика, попита тя.
По строежа на автомагистрала "Хемус" също фирми са получили авансови плащания, за да доставят техника и материали за строителството, отново без обществени поръчки. Междувременно Агенция "Пътна инфраструктура" съобщи, че спира изграждането на 4 моста в участък 2 от автомагистрала "Хемус", на които е установено, че се работи без технически проект. При направена проверка е констатирано, че на 26 май на заседание на Експертния технико-икономически съвет в АПИ представеният от изпълнителя проект е отхвърлен и е изискано изработването на нов проект. Въпреки това работата по изграждането на 4-те мостови съоръжения е продължила без технически проект, което е в категорично противоречие с нормативната уредба и строителните практики.
Министърът на икономиката Кирил Петков обобщи, че и в Държавната консолидационна компании се е работило по същия начин, като 72% от ремонтите на 416 язовира са възложени на 7 компании. Крайният резултат е само 10 завършени проекта. През уикенда министърът съобщи, че и ДКК е платила авансово милиони на фирми, които не са направили нищо. И при язовирите е минавано през договори за инженеринг. "За тези 416 поръчки е трябвало да има 416 поръчки за проект, 416 за надзор и те да са извършени от 416 компании. Така щяхме да имаме бизнес за 1200 компании, които можеха да кандидатстват за финансиране от Българската банка за развитие", каза Петков.


Банален карнавал

автор:Александър Симов

visibility 44

/ брой: 52

БСП призова за връщане на мандата

автор:Дума

visibility 43

/ брой: 52

Лекарите вече предписват е-рецепти и без интернет

автор:Дума

visibility 51

/ брой: 52

По-ниски сметки за парно в София за февруари

автор:Дума

visibility 57

/ брой: 52

Декларация до 1 април - 5% отстъпка от данъка

автор:Дума

visibility 52

/ брой: 52

Измами с мними служители на БНБ

автор:Дума

visibility 48

/ брой: 52

Путин с рекордна победа на изборите

автор:Дума

visibility 44

/ брой: 52

Косово настройва ЕС срещу себе си

автор:Дума

visibility 47

/ брой: 52

Ердоган призован да остане президент

автор:Дума

visibility 50

/ брой: 52

Накратко

автор:Дума

visibility 44

/ брой: 52

Футбол в стаичка

автор:Марин Милашки

visibility 47

/ брой: 52

Нови правила с новите промени за шофьорските книжки

автор:Дума

visibility 52

/ брой: 52

България загуби свой достоен син

автор:Дума

visibility 54

/ брой: 52

Датата - 19.03.2024 г.

автор:Дума

visibility 45

/ брой: 52

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ